Ondracek

Kamarád pracoval na obci od 1/4 do 30/11. Když žádal o podporu, dověděl se, že nemá na ni nárok. Je to správný postup?

Dobry den kamarada pracoval u obce Od 1.4 do 30.11 a bylo mu receno na pracaku ze nema narok na podporu jak to vubec je

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Nejlepší odpověď
marci1

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Uchazeč v evidenci uchazečů o zaměstnání, který splnil zároveň tyto podmínky:

  • získal v posledních 2 letech před zařazením do evidence Úřadu práce zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců (započítává se i náhradní doba zaměstnání),
  • požádal příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce České republiky o poskytnutí podpory,
  • není starobním důchodcem.

Náhradní doba zaměstnání je i doba:

  • přípravy osoby se zdravotním postižením k práci,
  • pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
  • osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
  • osobní péče o fyzickou osobu, která se považuje za osobu se středně těžkou, těžkou nebo úplnou závislostí na pomoci jiné fyzické osoby, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby,
  • osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se považuje za osobu s lehkou závislostí na pomoci jiné fyzické osoby.

https://www.pris­pevky.cz/neza­mestnani/podpo­ra-v-nezamestnanosti

Další odpovědi
Drap

Málo informací. Kde pracoval než byl zaměstnán u obce? Jak dlouhou dobu je nepřetržitě zaměstnán?Pokud mu to řekli na ÚP, tak věř tomu, že to správný postup je.

ivzez

Záleží na tom, co tomu zaměstnání předcházelo.

Za dobu od 1. dubna do 30. listopadu téhož roku získal jenom 8 měsíců důchodového pojištění, ale pro přiznání podpory v nezaměstnanosti potřeboval získat 12 měsíců v posledních dvou letech.

Jestli dříve pracoval někde jinde (nebo podnikal),
stačí tuto dobu dodatečně doložit ÚP.

Jinak by byl postup ÚP správný.
Jestli

nyjono

Nevíme, jestli a hak pracoval před 04/18.
A .. proč nejde kamarád pracovat?