Roman2409

Když jsem řídil pod vlivem alkoholu (0,63), je možné zažádat o podmíněný trest či kdy žádat o předčasné vrácení ŘP?

V pátek jsem vezl kamarádku do nemocnice na emergenci(zlomenina ruky) mezi tim jsem si zajel koupit hamburger a následně mě zastavila ooliciice a naměřila mě alkohol (0,6 a 0,63),je to prvni přestupek tohoto ráži za 30 let řízení automobilu.Vim že mě asi čeká nějaký trest jen dotaz lze zažádat o podmíněný trest(potřebuji řidičák k podnikání),nebo kdy lze zažádat o předčasné vydání ŘP.dekuji

Dobrý den,jizzda pod vlivem alkoholu

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Otázka končí otazníkem,.

Nejlepší odpověď
Edison

S podmínkou moc nepočítej. Zákaz řízení 6 měs. až jeden rok. plus pokuta ve správním do 20 tis. Po půlce trestu lze zažádat o upuštění od zbytku zákazu řízení. Neodevzdání ŘP ve stanovené době (tuším pět dní) je dalším přestupkem za až 30. tis. Porušení zákazu řízení je tr.č. maření výkonu úředního rozhodnutí, a to i kdyby jsi měl ŘP u sebe. Prokázání se ŘP, který měl být odevzdán „do čistírny“ je výrazně přitěžující okolností, neb se jedná o zneužití dokladu. Pokud bude ŘP „v čistírně“ déle, jak rok (na den přesně), je nutno opakovat zkoušku v autoškole.

Zdroj: https://www.par­dubice.eu/urad/ko­nik/spravni-agendy/prestup­ky/muze-mi-byt-zkracena-doba-zakazu-rizeni-jak-a-kde-mohu-podat-zadost/

Další odpovědi
Dochy

Jak píše Edison: Cesta tam by možná ještě prošla (i když zpravidla jsou i jiné možnosti). Cestu zpátky ale těžko omluvíte.

Kelt

Nevím, zda do platí i nyní a zda to dobře vysvětlím. Takže v jedné knize o automobilizmu jsem četl, že když jde o záchranu života, majetku, zdraví a pod, lze menší prohřešek nějak omluvit. Takže kdybyste dodal potvrzení od doktora, že jste tam někoho dovezl, že to bylo akutní, dalo by se s tím na policii argumentovat. Ale když jste vysadil kamarádku před nemocnicí a nikdo z personálu vás tam neviděl, tak nevím.

Kryšpín

Bude tam polehčující okolnost, záleží na úředníku a kartě řidiče.

ivzez

Romane,

měl jste zavolat sanitku a už vůbec jste neměl jezdit
pro hamburger. Proč jste tak riskoval, když řídit potřebujete
pro své podnikání?

Podle mne s prosbou/žádostí neuspějete, ale za zkoušku nic nedáte.

Pepa25

Vzhledem k tomu, že nevíme NIC RELEVANTNÍHO (byl ŘP zadržen?, co jste vypověděl / odmítl vypovídat?, jak dopadl kontrolní odběr krve? atd.), není možné nic říct …

Edison

Kryšpíne, popiš tu „polehčující okolnost“…?

Edison

Doplnění ke Keltovi: Při převozu do nemocnice v souvislosti s přímým ohrožením života by to bylo vyřešeno na místě. Problém ovšem zůstává s cestou od nemocnice. To už do této situace nespadá a mělo auto v nemocnici zůstat. Jistě by nebyl problém tam domluvit ponechání auta.

Rokio

Edison: Nejedná se v tomhle případě o krajní nouzi? Vždyť vezl kamarádku na pohotovost a nějaká lehká opilost by v tomhle případě neměla vadit. Nebo se mýlím?

ivzez

Rokio,

zlomená ruka pravděpodobně neznamenala bezprostřední
ohrožení života, podle mne nešlo o krajní nouzi.

Edison

Rokio, tam by to snad mohlo projít. A to by ještě bylo nutné vysvětlovat, proč nezavolal sanitku. Ale cestu zpět už nevysvětlí.