Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den jedná se mi o pravidla darování majetku.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co všechno je potřeba udělat pro darování 1/3 chalupy? Platí se darovací daň pokud je převod z babičky na vnučku? Děkuji Kateřina Junová .

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

V případě darování 1/3 chalupy babičky vnučce se musí na tuto 1/3 sepsat darovací smlouva, ve které musí být uvedeno, kdo, co, komu daruje a musí z této smlouvy srozumitelně a jasně vyplývat, že obdarovaná vnučka dar přijímá. Darovací smlouva se nechá úředně ověřit a po té se provede vklad do katastru nemovitostí.
Daň darovací vnučka platit nebude (vysvětlení je v odpovědi Hanny2). Je však nutné podat přiznání k dani z nemovitostí. Běžnou praxí bývalo, že po zapsání darovací smlouvy do KN a uvědomění FÚ o této skutečnosti, vyzval k podání přiznání daňového poplatníka sám finanční úřad. Pokud by se tak nestalo do 4 měsíců od provedení vkladu do KN, na nic nečekejte a daňové přiznání si podejte sama.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.advokat-zlinsko.cz/…

Osvobození od daně darovací - mezi nejpodstatnější z nich z hlediska zj. darování majetkových hodnot mezi fyzickými osobami (včetně zejména nemovitostí) patří osvobození od daně darovací, pokud k bezúplatnému nabytí majetku dochází mezi osobami zařazenými v I. a II skupině specifikovaných v zákoně. Do I. skupiny spadají příbuzní v řadě přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci, vnučky apod.) a manželé, do II. skupiny pak spadají příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety a dále manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a v neposlední řadě také tzv. spolužijící osoby, tedy osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost.....

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2771
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 746
Zlatý led 705
Zlatý Kepler 589
Zlatý JájsemRaibek 548
Zlatý marci1 537
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 513

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.