JANKA123

Dobrý den,je možné nahlásit napadení zpětně po pul roce,ještě to nebylo nahlášeno,děku­ji Lucis

Nejlepší odpověď
Drap

Možné to je. Budeš asi muset ale vysvětlit, proč to hlásíš až po tak dlouhé době.

Další odpovědi
anonym

Je to možné, ale:

  • klesá hodnověrnost takovéhoto opožděného oznámení
  • pokud bude napadení kvalifikováno jako trestný čin, vystavuješ se také stíhání (neoznámení trestného činu bez prodlení je také trestným činem)

___
Doporučuju, aby ses poradila s advokátem – s tím, že mu uvedeš veškeré podrobnosti, můžeš například využít nějakou bezplatnou poradnu v místě vydliště a nebo on-ine právní poradnu (třeba http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/ ).

klumprt

Nahlásit je možné v podstatě všechno. Otázka je, co je reálně možné, aby s tím policie udělala.

  • pravděpodobně nebudou žádné kamerové záznamy, pokud k tomu došlo na nějakém monitorovaném místě (málokdo je archivuje takovou dobu pokud o to není včas požádán)
  • pokud došlo ke zranění, bude patrně dávno zhojené a žádný lékař nebo znalec k tomu nebude moci napsat odborné vyjádření nebo znalecký posudek. V případě nahlášení fyzického napadení je důležité zadokumentovat i drobnosti jako oděrky modřiny apod. se kterými se běžně k lékaři nechodí
  • svědci si budou pamatovat rozhodně míň po půl roce než pár dní po události

Nahlásit napadení je možné i pokud důkazní situace zůstane v rovině „tvrzení proti tvrzení“, ale nelze s velkými nadějemi očekávat kýžený výsledek, tedy potrestání pachatele. Samozřejmě jedna z klíčových otázek, kterou bude policie klást, bude, proč je to hlášeno až po půl roce.

ivzez

Teoreticky to sice možné je, ale obávám se,
že takhle dlouho zpětně už se nepodaří nic prokázat.

K případnému neohlášení trestného činu:
Záleželo by samozřejmě na důvodu.

Výše uvedenou bezplatnou poradnu nedoporučuji.
Ještě jsem v ní nepotkala správnou radu.

Rady často něco opomíjejí,
v některých případech odpovídají vysloveně chybně.

Hamon

Jak už bylo řečeno, je možné nahlásit trestný čin i takto zpětně. Ale pozor, pokud se spáchání TČ neprokáže, riskuješ, že na tebe podá trestní oznámení protistrana, pro pomluvu.
Oznamovací povinnost je pouze u některých TČ a toto není ten případ.