Dobrý den, hledám původ příjmení Budina.

Nejlepší odpověď
annas

I když kolegyně uvedla původ příjmení od podst. jména Budín, neuvedla význam tohoto slova.

Na dotaz se nedá jednoznačně odpovědět, protože Budín je část Budapešti (maďarsky Buda), obec v Čechách i na Slovensku. Těžko říct, z které oblasti předek pocházel. Jinak význam slova budin – z německého offen – otevřený, volný, širý.

Další odpovědi
Gollumek.88

řekla bych, že jde o odvození příjmení Budinský – jméno místní, od Budína