hruby

dobrý den, emitent neplní závazky vůči věřiteli

emitent neplní závazky vůči věřiteli, čekat až na sebe vyhlásí insolvenci neb hned podat trestní oznámení ( a na koho? na jednatele firmy neb FIRMU jako takovou, co je výhodnější a schůdnější děkuji

Nejlepší odpověď
Schluker

Prvni by tak jako tak mela byt predzalobni vyzva. Tedy pokud chcete, aby vam pak pripadne soud priznal nahradu nakladu na rizeni. Pokud jde o vice penez, konzultujte postup s pravnikem. Pokud jde o par (desitek) tisic tak penize oplakejte a kaslete na to, vymahani by bylo prilis drahe.

Další odpovědi
Pepa25

Trestní oznámení nenahrazuje vymáhání pohledávky a má smysl jen tehdy, pokud jsou jasné důkazy, že došlo od začátku k podovdu.
Daleko lepší je: 1) sehnat další poškozené (předpokládám, že šlo o dluhopisy, tedy bude víc věřitelů), např. ze stížností na různých diskusních fórech nebo inzeráty typu „Další držitelů dluhopissů firmy XY ozvěte se na dluhopisyXY@seznam.cz za účelem dalšího postupu“

  1. najmout si společně advokáta, který bude dluh vymáhat – ten může případně podat trestní oznámení nebo dodat důkazy do už probíhajícího policejního šetření

Čekat na insolvenci nebo podávat obecné trestní oznámení jen kvůli tomu, že je to jednoduché a zadarmo je k ničemu. Samozřejmě záleží, kolik peněz máte v ohrožení – to si porovnejte s pár tisíci korunami za právníka.

Pepa25

Dovolím si nesouhlasit se Schlukerem, že pár desítek tisíc je potřeba oplakat. Stačí dát dohromady pár poškozených a už se náklady dělí na přijatelné částky,

Schluker

To zalezi na konkretni situaci. Obecne z meho pohledu nizsi desitky tisic nestoji za vynalozeny cas, energii a nervy. Ale jak rikam, zalezi, jak je to v to to pripade. Jestli je pohledavka vice mene nedobytna, tak nema smysl s tim ztracet cas..