Dmitrij

Dobrý den. Co je to békárna?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Pokud myslíte přenesený význam, pak jeden význam uvedla Panenka.

Dále békárna je také hanácké slovo ve významu býkárna, místo, kde se chovají či spíš chovali býci. Jinak békat – blbě mluvit, žvanit. Dále se na Hané význam békárna užívá hanlivě pro výrok, který vynese békavá (hádavá) stará žena.

Co oblast, to jinak.

Další odpovědi
panenka

Békarna je hloupost nebo blbost u nás se vždy říká " Stejně z tebe zase vypadne nějaká békárna".

Bumbes

Při čtení odpovědí mne napadá formulka: „Proč to dělat jednoduché, když to jde složitě?“
Békárna je přece v přeneseném smylu slova „volovina“ – samec tura = býk, vůl.
Doplňuji:
Ovšem podle Brněnského Hantecu znamená
„békat“ zpívat, plakat,
„békání“ zpěv
„békačka“ píseň
Takže mohu pouze konstatovat „BABO RAĎ“
http://www.slu­necnice.cz/sw/han­tec/

oskar

Toto slovo se užívalo a i ještě užívá na Moravě.Mnohokrát to zaznělo v seriálu Vlak naděje hrál tam Zindulka a Růžičková.je to jak to píše Panenka.

Miroslavst

Cos to provedl za blbost-bejkárnu, slangově řečeno békárnu.

annas

Dimitriji, už dlouho jste neměl tolik variant na výběr. Záleží na tom, co se Vám bude hodit do kontextu.

Dmitrij

annas, já bych řekl, že na výběr nemám vůbec – musím se naučit všechny tyto významy. Ale vzhledem k tomu, že takto byl označen další blbý „vynález“ vědců, jde nejspíš o volovinu.