lilizna

Kdy končí vyživovací povinnost?

Dcera v červnu maturuje a má sjednanou sezónní práci v zahraničí. V říjnu se opět vrací a bude zřejmě bez práce. Lze opět zažádat o výživné, kdyby práci nesehnala? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
gecco

O ukončení vyživovací povinnosti rozhoduje soud – nikoli věk, nikoli maturita…
😉
Na druhou stranu – pokud otec požádá soud o ukončení vyživovací povinnosti – třeba proto, že dcera má ukončené střední vzdělání a nastoupila práci (v Německu nebo Česku, to není podstatné) a soud jeho žádosti vyhoví, hodně bych se divil, kdyby po návratu dcery zpět do ČR a jejím přihlášení se do evidence ÚP rozhodl soud opět pro zahájení vyživovací povinnosti…
Ale jak píšu – rozhoduje soud.

Další odpovědi
marci1

"Jak dlouho trvá vyživovací povinnost k potomkovi?

vyživovací povinnost trvá do doby než je potomek schopen se sám živit – není tedy omezena věkem dítěte (je-li vyživovací povinnost stanovena soudem, v případě že je to zapotřebí, doporučujeme podat soudní návrh na její zrušení),
potomek (nezletilý i zletilý) je schopen sám se živit až po dokončení přípravy na své povolání tak, že může začít pracovat,
vyživovací povinnost zpravidla zaniká ukončením studia, kdy potomek nebude již studovat dál na vyšším stupni vzdělávání (studium na druhé vysoké škole již není zapotřebí k tomu, aby se potomek byl schopen sám živit a o zrušení povinnosti hradit výživné by měl v takovém případě rozhodnout na návrh povinného rodiče soud)
pokud potomek nemůže studovat nebo pracovat z důvodu nemoci nebo zdravotního postižení a není zabezpečeno důchodem, vyživovací povinnost trvá."
Otec musí požádat soud o zrušení výživného.
Podrobnější info : http://bezplat­napravniporad­na.cz/online-zdarma/componen­t/content/arti­cle/703-vyzivne-alimenty-nejcastejsi-otazky-a-odpovedi.html

anonym

Když bude bez práce bude muset zařádat o podporu na ÚP.