haniya

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi měřením tlaku na zápěstí a horní části ruky? děkuji

Nejlepší odpověď
dědapetr

Teoreticky žádný pokud se to měří elektronickými měřidly pro osobní potřebu a ty jsou orientační sděleno lékařem.Prakticky je nejpřesnější měření horní části ruky a tím co měří v nemocnicích a ordinacích,rtuťový a nebo elektronický lékařský.

Další odpovědi
beer

Souhlas s DědaPetr,
navíc je důležitější JAK měřit, nikoliv kde:

Zdroj: http://www.letaky-ids.cz/scripts/get­file.php?fid=2232

mosoj

Existujou i přesné automatické tonometry. Na př. zn. OMRON. Na operačním sále vám také neměří TK rtuťovým tonometrem !

Tlak by se měl měřit v místě které je stejně vysoko jako poloha srdce. Takže měření na zápěstí má největší chybu. Pokud ovšem ruku nezvednete do výše srdce, nebo nemáte srdce v kalhotách. Také tonometry na zápěstí nepatří mezi nejpřesnější přístroje.

tazatelka

Jelikož je otázka už uzamčena, odpovídám zde.

Na zápěstí se měří srdeční frekvence neboli TEP. Nahoře na paži tlak krve. Hodnoty jsou zcela rozdílné, normální klidový TK je cca 120/80 a tep kolem 65. Odlišné klidové hodnoty už jsou varující, jak TK, tak tepové.