Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je význam a vznik příjmení Batelka Předem děkuji z odpověď

význam a vznik

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení Batelka může pocházet z křestního jména Batel. Nebo dotyčný žil v obci Batelov, dnes v kraji Vysočina, v okrese Jihlava.
Batel pak ze staroanglického Bat, s příponou -el = loď.
Etymologický slovník

Doplňuji:
Hledala jsem ještě na netu a zjistila, že v Batelově, původně Battelau, žilo hodně Židů, takže Batelka by mohlo být židovské jméno.
Původ odpovídá, ale význam jména může být jiný…
Zkuste se obrátit na stránku Ptejte se knihovny, mají víc zdrojů.

Další odpovědi
Sůwa

Tak to by i mne zajímalo, mojí chalupu postavil v roce 1894 Karel Batelka a v okolí jsou velice frekventovaná příjmení Batelka, Čábelka, Kubelka a u mužů často křestní jména Jarmil, Kamil, Marcel a dokonce Věroslav. Kde to je ale neprozradím.