Moskomor

Jak je možné, že deštník nepropustí vodu?

Jde z hlediska fyziky, myslím, že to bude něco s kapilarizací, ale nevím jak to zapsat

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, absolutně si nevím rady.. Jak je možné, že deštník nepropustí vodu?

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Odpovědi
annas

Tyto otázky jsou pravidelně součástí různých testů z fyziky, takže se to dovíte ve škole. – 2. ročník gymnázia

Zde máte nápovědu.
.
„Proč přes deštník neprší; určit vliv povrchově aktivních kapalin; vyvodit důsledky plynoucí z kapilárního tlaku pro jevy v přírodě.plynoucí z kapilárního tlaku pro jevy v přírodě“ .

https://docpla­yer.cz/14267788-Ostravska-univerzita-v-ostrave-molekulova-fyzika-1.html

Stejně zde

http://www.gml­.cz/projekty/pes/zpra­covani/pdf/10/VY­_32_INOVACE_Fy-1_05.pdf

--

Po prostudování textu budete znát: •druhy a dosah mezimolekulových sil;•strukturu a vlastnosti kapalin; •povrchové napětí a povrchovou energii kapalin; •molekulový tlak a kapilární tlak; •kapilární jevy; •měření povrchového napětí

Budete schopni: •poznat, zdůvodnit a využívat jevy, které nastávají vlivem povrchového napětí, například proč přes deštník neprší. atd

http://artemis­.osu.cz/molfs/MOL­FS1.pdf.

mosoj

Díky povrchovému napětí vody. Deštník ale musí být z látky která odpuzuje vodu a není nasákavá.

Edison

… Další důležitou věci je i tvar… Rozhodně je lepší deštník, který umí vodu dobře a správně odvádět.

Drap

Celá finta je v tom, že látka je nepromokavá. Je hustě tkaná, voda se mezi vlákny nedostane, po případě je ještě opatřen impregnací.