Brumis

Dobrý den chci se zeptat zda jdou vybrat peníze ze slozenky na rodný list děkuji

Odpovědi
hapiky

A vysvědčení z deváté třídy nemáš?
Problematické je i předložení řidičáku a tam je i fotka.

JájsemRaibek

Nelze.
Článek 23Prokazování některých podmínek pro dodání1.K pro­kazování jména a příjmení fyzické osoby, případně dalšího identifikátoru, např. data narození, lze použít,a)jde-lio českého občana, občanský průkaz,řidičský průkaz vydaný vČeské republice nebocestovní doklad vydaný v České republice,b)jde-li o cizince, osobní doklad, který umožňuje pobyt v České republice,c)spo­lečně sdokladem podle písm. a) nebo b), na žádostfyzické osoby, veřejnou listinu vydanou vČeské republiceneuvedenou pod písm. a) a b). Obsahuje-li tato veřejná listina osobní údaje třetíchosob, nese fyzická osoba, která tuto veřejnou listinu předkládá, odpovědnost za nakládání stěmito osobními údaji.2.Ten, kdo doklad podle odst. 1 písm. a), b)nebo c) podniku předkládá, musí umožnit, aby si podnik mohl všechny potřebné údaje zaznamenat.3.Za osobu, která je oprávněna za adresáta, který je právnickou osobou, poštovní zásilku převzít (dálejen „oprávněná osoba“), se pro účely tohoto dílu považujea)fyzická osoba starší 15 let, která vykonává činnost vprostorách označených názvem adresáta napracovišti označeném za podatelnu,b)fyzická osoba starší 15 let, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je osobou, která byla zaoprávněnou osobu označena vhodnověrném písemném prohlášení učiněném právnickou osobou nebo učiněném jejím jménem, c) fyzická osoba starší 15 let, která předloží Zákaznickou kartu České pošty, s.p., jejímž držitelem je adresát poštovní zásilky.Za předložení Zákaznické karty České pošty, s.p., se považuje i její zobrazení prostřednictvím mobilní aplikace Pošta Online.4.Za zmocněnce adresáta, který je fyzickou osobou (dále jen „zmocněnec adresáta“), se pro účely tohoto dílu považuje fyzická osoba starší 15 let, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je osobou, která byla kpřevzetí poštovní zásilky zmocněna vhodnověrném písemném prohlášení učiněném adresátem, zákonným zástupcem adresáta nebo zmocněncem zákonného zástupce adresáta.4a.Za manžela adresáta, který je fyzickou osobou, se pro účely tohoto dílu považuje fyzická osoba, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je manželem nebo manželkou adresáta (dále jen „manžel“).4b.Za registrovaného partnera adresáta, který je fyzickou osobou, se pro účely tohoto dílu považuje fyzická osoba, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je registrovaným partnerem adresáta.5.Za zákonného zástupce adresáta, který je fyzickou osobou (dále jen „zákonný zástupce adresáta“), se proúčely tohoto dílu považujea)fyzická osoba, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je osobou, která byla zazákonného zástupce adresáta označena vhodnověrném písemném prohlášení; vprohlášení musí být dále uvedeno, že adresát je mladší než 15 let, b)fyzická osoba, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je osobou, která byla soudem jmenována opatrovníkem adresáta, jehož svéprávnost byla omezena tak, ženení způsobilý kúkonům souvisejícím s dodáním,
25c)fyzická osoba, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je oprávněnou osobou vevztahu kprávnické osobě, která byla zazákonného zástupce adresáta označena vprohlášení splňujícím podmínky podle písmene b).6.Za zmocněnce zákonného zástupce adresáta, který je fyzickou osobou (dále jen „zmocněnec zákonného zástupce adresáta“), se pro účely tohoto dílu považuje fyzická osoba starší 15let, která způsobem podle odstavce 1 prokáže, že je osobou, kterou zákonný zástupce adresáta podle odst. 5 písm. a) vhodnověrném písemném prohlášení kpřevzetí poštovní zásilky zmocnil.6a.Proh­lášení podle odst. 3 písm. b) a odstavce 4 může být nahrazeno předložením osvědčení vydaného podnikem na základě dříve odevzdaného prohlášení podle odst. 3 písm. b) nebo odstavce 4, opravňujícího příjemce uvedeného vodst. 3 písm. b) nebo odstavci 4, který způsobem podle odstavce 1 prokáže své jméno a příjmení a datum narození, kpřevzetí zásilky jménem adresáta. Předložením osvědčení podle předchozí věty se rozumí předložení průkazu příjemce (zmocněnce) vydaného podnikem, nebo předložení Zákaznické karty České pošty, s.p., kníž je zřízen průkaz příjemce, spolu srozšířeným průkazem příjemce vydaným podnikem; případně, přivyzvednutí uložené zásilky napoště, předložení Zákaznické karty České pošty, s.p., kníž je zřízen průkaz příjemce, bez rozšířeného průkazu příjemce.Za předložení Zákaznické karty České pošty, s.p., se považuje i její zobrazení prostřednictvím mobilní aplikace Pošta Online.7.Jestliže je prohlášení podle odstavců 3 až 6 odvoláno, nebo jestliže se prokáže, že vdůsledku změny osobních poměrů adresáta nejsou již podmínky podle odst. 5 písm. a), b) nebo c) splněny, příslušná fyzická osoba se již za oprávněnou osobu, za zmocněnce adresáta, za zákonného zástupce adresáta nebo za zmocněnce zákonného zástupce adresáta nepovažuje.8.Proh­lášení podle odst. 3 písm. b), odstavce 4, odst. 5 písm. a) a c) a odstavce 6 musí být přivydání poštovní zásilky odevzdáno podniku. To neplatí, jestliže se příjemce prokáže osvědčením podle odstavce 6a.

Zdroj: https://www.ces­kaposta.cz/do­cuments/10180/484­256/ZPS_01102019­.pdf/03d7e948-17e9-f7e0-226f-581cfbbfe3e8

ivzez

Ne, pošta vyžaduje průkaz totožnosti.

nyjono

Ne.
Pokud nemáš OP, můžeš se prokázat CP.

Dochy

Ne. Průkaz totožnosti je OP nebo CP. Pro některé účely může fungovat i ŘP, ale pochybuju že zrovna pošta bude v tomhle vstřícná… A to jde o průkaz vydaný ofic. úřadem a s fotkou. S rodným listem by mohl jít kdokoli a podvod se pozná jen v případě že zřejmě sedmdesátiletý kmet se pokusí použít průkaz mimina…(s jemnou nadsázkou 😉 )