Dobrý den, chci se zeptat..slovo buřt je nespisovné? Nebo jak by jste to řekli jinak a spisovně? Předem děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Buřt je opravdu nespisovné slovo.
Správně česky je vuřt. = 1. uzenářský výrobek ve tvaru krátkého silného válečku; buřt (ob.) 2. poněk. zast. obl. salám:

Další odpovědi
hanulka11

dá se říct i vuřt – je to spisovnější a nebo můžeme říct špekáček

Kohut57

Buřt je také oficiální a používaný název keramické hlíny hnědo-červeného zbarvení. Patrně vychází z barevné podobnosti uzeninám, ale i když vychází z nespisovného, přenesený význam je už spisovný. Neb vuřt se hlíně říci nedá.

Doplňuji:
Buřt je také galvanický článek typu C neboD. Tedy malý a velký buřt.

Drap

Buřt, zřejmě z německého wuřt se hovorově užívá. Myslím, že česky je to párek nebo uzenka.

briketka10

jestli se chceš o někom vyjádřit, že je tlustý jako „buřt“ tak bych řekla „sádlo“ a to je dost spisovné..
nevím jaké slovní spojení máš na mysli..

mojitek

Slovo "buřt"není nespisovné. Česky se vurst neříká,to je pouze německy..