ROSTLINKA

Dobrý den,chci se zeptat, dostala jsem předvolání jako svědek ke kauze. Nechci vypovídat.Mám na to právo a podle kterého

Dobrý den,chci se zeptat, dostala jsem předvolání jako svědek ke kauze. Nechci vypovídat.Mám na to právo a podle kterého paragrafu?

Nejlepší odpověď
Drap

Obávám se, že pokud by jsi svou výpovědí nepoškodil někoho ze své rodiny, tak vypovídat budeš muset.

Další odpovědi
anonym

1. den registrace a hned tuplované vkládání otázek?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chci-se-zeptat-obdrzela-jsem-predvolani-jako-svedek-ke-kauze-nechci-vypovidat-mam-na-to-pravo

Nehledě k tomu, že odpovědi už dávno máš ve 175 odkazech, vč. citací TŘ – viz zdroj:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=sv%C4%9Bdek%20po­licie

anonym

Vytáhla jsem Vám pár ustanovení z trestního řádu, které se Vašeho případu týkají. V podstatě není šance se výpovědi vyhnout, pokud se nejedná o Vašeho příbuzného nebo o ohrožení Vaší osoby, ke kterému by podáním výpovědí u Vaší osoby došlo.
Pokud si projdete trestní řád, určitě v této otázce budete mít ještě jasněji.

VÝPOVĚĎ SVĚDKA.
Pojem svědka a způsobilost být svědkem – TrŘ neobsahuje definici svědka
•svědek je osoba rozdílná od obviněného, která byla vyzvána orgánem činným v trestním řízení, aby jako svědek vypovídala o skutečnostech, kt. vnímala svými smysly – tedy viděla, slyšela, bezprostředně vnímala – § 97
svědek je nezastupitelný jinou osobou

Povinnost vypovídat:
ad 1) obsah této povinnosti – dostavit se na předvolání k orgánu činnému v tr.ř. a vypovídat jako svědek

osoby oprávněné odepřít výpověď § 100:

  1. příbuzní obviněného a pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh
  2. kdo by způsobil nebezpečí tr. stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém nebo jiným osobám v v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by pociťoval jako újmu vlastní

Nebojte se toho.

anonym

Dostavit a vypovídat budeš muset (pokud se tě netýká některá z uvedených) vyjímek, ale nemusíš si nic pamatovat z události, které se má výpověď týkat.
Doplňuji:
Možná by nebylo od věci ještě před tím, než se k výpovědi dostavíš , poradit se
s právníkem.

marci1

Každý se musí na základě předvolání dostavit a vypovídat( pokud to není rodinný příslušník, kterého byste poškodila ) : paragraf 97 trestního řádu.