Avatar uživatele
ROSTLINKA

Dobrý den,chci se zeptat, dostala jsem předvolání jako svědek ke kauze. Nechci vypovídat.Mám na to právo a podle kterého

Dobrý den,chci se zeptat, dostala jsem předvolání jako svědek ke kauze. Nechci vypovídat.Mám na to právo a podle kterého paragrafu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3978 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Obávám se, že pokud by jsi svou výpovědí nepoškodil někoho ze své rodiny, tak vypovídat budeš muset.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

1. den registrace a hned tuplované vkládání otázek?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chci-se-zeptat-obdrzela-jsem-predvolani-jako-svedek-ke-kauze-nechci-vypovidat-mam-na-to-pravo

Nehledě k tomu, že odpovědi už dávno máš ve 175 odkazech, vč. citací TŘ – viz zdroj:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=sv%C4%9Bdek%20po­licie

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Vytáhla jsem Vám pár ustanovení z trestního řádu, které se Vašeho případu týkají. V podstatě není šance se výpovědi vyhnout, pokud se nejedná o Vašeho příbuzného nebo o ohrožení Vaší osoby, ke kterému by podáním výpovědí u Vaší osoby došlo.
Pokud si projdete trestní řád, určitě v této otázce budete mít ještě jasněji.

VÝPOVĚĎ SVĚDKA.
Pojem svědka a způsobilost být svědkem – TrŘ neobsahuje definici svědka
•svědek je osoba rozdílná od obviněného, která byla vyzvána orgánem činným v trestním řízení, aby jako svědek vypovídala o skutečnostech, kt. vnímala svými smysly – tedy viděla, slyšela, bezprostředně vnímala – § 97
svědek je nezastupitelný jinou osobou

Povinnost vypovídat:
ad 1) obsah této povinnosti – dostavit se na předvolání k orgánu činnému v tr.ř. a vypovídat jako svědek

osoby oprávněné odepřít výpověď § 100:

  1. příbuzní obviněného a pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh
  2. kdo by způsobil nebezpečí tr. stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém nebo jiným osobám v v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by pociťoval jako újmu vlastní

Nebojte se toho.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dostavit a vypovídat budeš muset (pokud se tě netýká některá z uvedených) vyjímek, ale nemusíš si nic pamatovat z události, které se má výpověď týkat.
Doplňuji:
Možná by nebylo od věci ještě před tím, než se k výpovědi dostavíš , poradit se
s právníkem.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Každý se musí na základě předvolání dostavit a vypovídat( pokud to není rodinný příslušník, kterého byste poškodila ) : paragraf 97 trestního řádu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek