Vladislav97

Dobrý den, chci se zeptat…

Jaká je chyba ve větě „Eviny a Karlovi spolužáci“. (Neodsouzejte mě prosím předem, že nedělám domácí úkoly. To není. Zajímám se o to kvůli vědomostem… :). Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Spolužáci jsou první pád rodu mužského životného, i v Evině případě tedy bude shoda měkká (Evini).

Další odpovědi
WeeBear

Jak již psal quentos.
Předpokládám, že jsi Eviny napsal z předpokladu, že je Eva je podle vzoru žena, ženského rodu. Každopádně to zkusme jednodušeji – odmysli si nějakého Karla, ve spojení „Eviny spolužáci“ bys měl určitě vidět hrubku i Ty. 🙂

anonym

Vladislave, quentos má samozřejmě pravdu.
Ale co si tak zkusit vypomoci tím, že si řekneš:
TY Eviny a Karlovy spolužačky
nebo
TI Evini a Karlovi spolužáci
Ukazovací zájmeno Ti hodně v tomto případě napoví a pomůže. Za svůj život většinu složitějších pouček zapomeneš, proto je dobré zapamatovat si pár jednoduchých pomůcek, které Ti život usnadní.