luk-3

Komu pes náleží??

S přítelkyní jsme si k sobě nastěhovaly její kamarádku(říkejme jí třeba Pavla) jelikož jí rodiče vyhodily s bytu. Pavla se rozhodla že si pořídí psa. Po domluvě s námi se pro něj jelo. Pavla si vybrala a přítelkyně si vybrala taky.
Po nějakém čase se holky nepohodly a Pavla byla vyhozena z bytu. Sebou si vzala i svého psa. Jelikož Pavla v tu chvíli neměla kam jít měli jsme strach co bude s jejím psem. Tak jsme jí volali že než se nějak usadí tak jí psa pohlídáme. Po dobu co byl pes u Verči jedl paštiky(pejsokovi bylo něco přes 1. měsíc).Po nějaké době volá přítelkyni jiná její kamarádka(třeba Verča) že má psa Pavli na prozatimní starost. Přítelkyně se dohodla s Verčou že pes bude u nás. Jelikož to u nás pejsek znal a měl tu bráchu tak mu u nás bylo líp. Pavla ale neví že pes je u nás. Pejsek je u nás už skoro 2 měsíce. Pavla se najednou domáhá u Verči že chce zpátky svého psa. My jsme si pejska hrozně zamilovali a jsou na sebe s bráškou hrozně fixovaní. Verča se Pavle furt vyhýbá Verči že nemá čas na předání. Zapojili se do toho i rodiče Verči a Pavli. Ale dnes byla maminka Pavli už nekompromisní že ho prostě Chce a hotovo.

P.S.: Máma chce psa použít psa jako nástroj aby přitáhla Pavlu domů. Jelikož Pavla bydlí na ubytovně.Psa nikdy neviděla.

Moje otázka tedy zní? Má matka Pavly nárok na psa?
Děkuji za rady a názory

Doplňuji:
Pes není na smlouvu a nahlášený taky není. Má to na něco vliv?

Nejlepší odpověď
Drap

Na psa má právo majitel. A dá se předpokládat, že kamarádka raději svěří svého psa matce než vám
Doplňuji:
Pokud nebudeš chtít psa vrátit, tak by bylo možno na tebe podat trestní oznámení za krádež a užívání cizí věci.

Další odpovědi
anonym

Tohle ti brzy smažou, tohle není dobře položená otázka, nemá na konci otazník, ale ještě doufám stihnu napsat, že vám bych psa nesvěřila, ani za nic, pes malý jeden měsíc dostává paštiku? To jen tak na okraj, zapomněli jste, že toho psa hlídáte jen do doby, než si kamoška najde pořádné bydlení, ne? Je to celý nějaký chaotický..,.Vraťte psa tomu, komu patří, nad tím není proč uvažovat.
Doplňuji:
A s tou svojí majitelkou to chudák pes taky teda nevyhrál, nechápu, k čemu vám vůbec psi jsou, toho vašeho krmíte tak tak? Přilákat na psa? Divný…

zzzzz

Pes je její, o tom debatovat nebudeme.

Každopádně péče o psa něco stojí, pečovali jste o něj 2 měsíce a vynaložili jste na to určité náklady. Já doporučuji náklady písemně vyčíslit a požadovat jejich proplacení. Možná si to rozmyslí a psa vám raději nechá. Zadržovat ho ale nemůžete podle nového občanského zákona to není věc a tak v tomto případě zadržovacího práva využít nepůjde. Jedině dohodnout se s ní.

Matka Pavly bude mít na psa nárok, jen pokud bude mít písemnou plnou moc za svou dceru Pavlu jednat. Pavla na psa nárok má.

Jak to že není evidovaný??? To za něj nikdo neplatí poplatek obci???

anonym

Nechápu vaše prapodivné vztahy a zmatek okolo věku štěněte a způsobu krmení. Doufám, že došlo k nějakému pochybení v komunikaci a není to tak jak to vyznívá
z chaotického popisu situace.
Jinak ale pes patří majitelce . Pokud vám ho přenechala v péči na přechodnou, blíže neurčenou dobu má právo (nebo jí pověřená osoba) psa si odebrat. Vlastnictví ovšem musí prokázat!
Vy ovšem máte právo vyúčtovat si vynaložené náklady .
Je pochopitelné, že za dva měsíce péče (což není jen krmení) vám vznikly určité náklady a pokud se majitelka s vámi finančně nevyrovná, zpravidla zůstává pes
v majetku toho, komu „škoda“ vznikla. Napište si smlouvu, ve které požadujte uhrazení nákladů (vycházejte z denních částek, které se vybírají v útulcích nebo psích hotelech) u takto malého štěněte (nevím o jaké plemeno, tedy velikost psa se jedná) cca 100Kč denně, spočítejte kolik dní byl pes ve vaší péči a konečnou částku požadujte uhradit. Jen na základě uhrazení vašich nákladů psa vydejte.
V podstatě mohou nastat tyto situace:

  1. Majitelka odmítne uhradit vaše náklady a může požádat soud o řešení, což zajisté neudělá a i kdyby, pes bude stále ve vašem držení, což po soudních tahanicích musí uznat i původní majitelka , by byl nesmysl brát si zpátky třeba ročního psa. Navíc by musela uhradit o to vyšší náklady.
  2. Údajná majitelka psa bude muset prokázat, že je pes její (a tedy zaplatit za jeho dojednanou péči) . Když budete tvrdit, že pes je váš, že vám ho darovala

( jistě máte po dvou měsících kdy venčíte oba psy nějaké svědky), tak ona bude těžko dokazovat opak.

  1. Ohlašovací povinnost na příslušné obci je od třetího měsíce věku psa a poplatky se platí od půl roku věku psa. Neprodleně tedy splňte ohlašovací povinnost na dvě štěňata. Poplatky se mohou většinou platit i čtvrtletně

    ve splátkách. Počítejte s tím, že pokud dojde k nějakým tahanicím o jednoho

ze psů, bude se řešit i to, na koho je pes přihlášen a kdo za něj platí místní poplatky.

  1. Podobná situace poměrně často nastává např. u dojednaného ustájení koní. Když majitel neplatí za dohodnuté služby, koně tzv. „prokrmí“ a ten se stává majetkem stáje. Jednoduše řečeno, ustájím si někde koně, v hodnotě 30tis.Kč, měsíčně mám platit 5tis. za ustájení, krmení, ošetřování atd.

Pokud neplatím, o koně přijdu a stává se majetkem toho, komu dlužím
za péči o koně.
Předpokládám, že štěně, o které se jedná, bude nějaký nečistokrevný pes, takže jeho finanční hodnota bude nulová. Takový pes má především cenu „citovou“ a to hlavně pro vás a ne pro „majitelku“, která se štěnětem dva měsíce denně nežila.
V podstatě by ona měla být ráda, že jste se ho ujali a staráte se o něj v době kdy byla v tíživé životní situaci.
Pokud se její situace už stabilizovala, může si pořídit jiné štěně, o které se snad už dokáže postarat.

Doplňuji:
Ještě k poznámce uživatele „zzzzz“ doplňuji. Ano, právě proto, že podle nového Občanského zákoníku není zvíře už považováno za „věc“, zohledňují se citové vazby, což v tomto případě hraje právě ve váš prospěch.

Zbynas

Řekl bych, ře pořád větší, než ty …

Jinak doporučuji prostudovat kodex uživatele, ten předmět dotazu porušuje snad všechno :/

bolak

A co na to pes, jak ten se k tomu staví?

luk-3

Majitel co se 2 měsíce nestaral?

bolak

Neměli jste to dělat, přece jste museli vědět že to takhle dopadne…

Doplatíte na to zase jenom vy, pokud je pes její, tak je prostě její, s tím nic nenaděláš, a to že jste ho nějakým způsobem vymámili z její kamarádky která ho měla v „opatrovnictví“, a to navíc ještě bez vědomí majitele, na faktu že pes je její, určitě nic nezmění.