Twiggy1

Dobrý den , bydlím v družstevním bytě . v případě možné exekuce , může mne exekutor vystěhovat z bytu ?

Pokud mne nemuže vystěhovat jake potřebji mit nachystane doklady ?

Nejlepší odpověď
standa

POZOR !

Narozdíl od nabubindese mám jiný právní názor v této věci.

Nenamítám, že nelze exekuovat majetek (byt), který není ve vlastnictví dlužníka, to je jasné.

Ale dlužník je vlastníkem členských práv k družstvu, která tvoří určitou majetkovou podstatu a toto už je postihnutelné případnou exekucí.

Exekutor může vydat exekuční příkaz k POSTIŽENÍ ČLENSKÝCH PRÁV a povinností.

Družstvo je pak povinno vyplatit hodnotu VYPOŘÁDACÍHO PODÍLU dlužníka až do výše dluhu na účet exekutora.

Jakmile k tomuto případu dojde, dochází ve podle § 231/1 obch.zák. k ZÁNIKU ČLENSTVÍ tohoto dlužníka v družstvu.

Na základě zániku členství v družstvu musí dojít i k ZÁNIKU NÁJMU družstevního bytu.

Družstevní byt je v takovém okamžiku obýván bez právního důvodu.

Družstvo poté nejpíš uplatní soudní žalobu na vyklizení bytu, kdy soud také může rozhodovat o formě bytové náhrady, pokud na ní existuje nárok.

Následněe je bývalý nájemce (dlužník) povinen byt opustit, v opačném případě bude VYSTĚHOVÁN EXEKUČNĚ.

DOPORUČENÍ ZÁVĚREM:
žádné nachystání dokladů stačit nebude, vážně bych se na vašem místě zabýval otázkou jak dluh (i postupně) splácet…

Další odpovědi
nabubindes

čí je byt majetkem? kdo je napsaný v LV (list vlastnictví) na katastrálním úřadě!? nikdo ti nemůže vzít to co nemáš!!!

Popy

Při nařízení exekuce má dlužník stejná práva, jako ten, kdo hrubě porušuje práva související s bytem. Tzn. ten, kdo koupí členský podíl, se může s Vámi dohodnout o nájmu, nebo Vás s přivolením soudu vystěhovat. Náhradu na bydlení máte – přístřeší..Takže jak radí Standa, buď zaplatit, anebo se raději poohlédnout po nějakém pronájmu, popř. se dohodnout s novým nabyvatelem, že byt budete i nadále obývat, s tím, že budete jen nájemníkem…