lupus

Dobrý den…

chtěl jsem se zeptat,jaký je postup policie,když chytí podezřelého přímo při činu nebo chvíli po spachaní trestného činu,jestli ho rovnou zadrží a převezou na pčr k výslechu atd…nebo jestli jen ověří totožnost pachatele a nechají ho jít a pak si ho předvolají opsilkou…jaký je postup a lhuta atd zajmá mě to díky mějte se
Doplňuji:
a jak je teda lhuta nez si ho predvolaji pokavad ho jen zkontrolujou a nechaji jit…

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý den. Záleží na trestném činu, jak policie bude reagovat. Jedná-li se o čin, jehož řešení nesnese odkladu, tak policie provinilce zadrží a předvede k výslechu nebo do policejní cely okamžitě.
Pokud nehrozí, že by pachatel utekl, je řádně identifikován a jeho přestupek není nutné řešit neprodleně, tak policie zjistí potřebné údaje a viníka propustí. Pokud bude viník při zadržení klást odpor, tak bude s vysokou pravděpodobností zadržen okamžitě.

Postup a lhůty nejlépe poznáte, když něco provedete. Vaše otázka je na sepsání celého sáhodlouhého elaborátu, a to není smyslem Odpovědí.cz.
Takže asi tak – lhůty jsou stanoveny jak s vymezením, do kdy od zadržení pachatele je nutno zahájit šetření, tak do kdy by šetření mělo být uzavřeno. Pokud se jedná o složitější případ trestné činnosti přistupuje ještě k řízení státní zastupitelství a uplatněním lhůt dle trestního zákoníku se mohou lhůty pro řešení případu změnit.

Další odpovědi
bolak

Dobrý den.

david22

Dobrý den.

Alesh

Sbohem …

Vseznalek88

Při spáchání trestného činu policie převeze pacatele na služebnu, kde s ním sepíše protokol. Pokud na pachatele mezitím není uvalena vazba, propouští ho.

Nejsem si ale jistý, jestli to je přesně svázáno nějakým interním předpisem ši správním řádem. Možná budou mít k dispozici obě tebou zmíněné možnosti.
Doplňuji:
lhůta na předvolání je tuším že rok. Nicméně do měsíce Vám musí být sděleno, jak bude policie dále postupovat.

Ocko: tazatel se neptá na přestupek, ale na spáchání trestného činnu.

arygnoc

dobrý deň.
záleží i na čine. U vraždy podozrivého neprepustia (alebo aj prepustia, v ČR je možné všetko).
Pri krádeži salámu podozrivého prepustia (alebo aj nie, v ČR je možné všetko).
dovidenia.
Doplňuji:
Lehota na zatvorenie je daná zákonom.
Lehota na predvolanie je daná zákonom.

Postupy polície, vyšetrovateľov a sudcov sú dané zákonom. V tomto prípade trestným. Je to celkom slušná biblia (plus judikatúry), prajem príjemné čítanie.