taborsky ruda

Dobijení nevymontované autobaterie

lze dobijet malým proudem nevymontovanou baterii z auta s elektronickou řídící jednotkou (na př. Š felicia)aniž by došlo k poškození řídící jednotky ?

Nejlepší odpověď
Hlada

Řídicí jednotka se dobíjením nepoškodí. Jde spíš o to, jakým proudem budete akumulátor nabíjet, zda napětí na akumulátoru bude dosahovat plynovacího napětí 2,6 V na článek, čili lidově řečeno bude akumulátor vařit. V tom případě by bylo větší nebezpečí výbuchu nebo vzniku koroze z unikajících plynů, kdyby nebylo zajištěno dobré větrání.

Další odpovědi
cukrar

samozřejmě lze dobíjet i bez odpojení baterky. Kdepak jste vzal možnost o případném poškození řídící jednotky.....
čím by se poškodila?

Jikra

Mám Feldu 1.3 MPI r.v.98 a nabíjim baterie v autě bez demontování kabelů asi již 8let (asi 4× ročně)bez problémů. Jen povolím
zátky pro odplynění.
Na udržovací dobíjení mám z inter.obchodu za
pár kaček transformátorek 220/12V do zapalovače.

Michal Kole

Baterii stačí odpojit od + a – nechat v autě a nabíjet pomalu.

venkovan

Dobíjím bez odpojení. Pokud má baterie zátky, tak je minimálně povolím (údržbová ). Ale slabým proudem – těmi novými pulsními nabíječkami.

franku

U Feldy 1,3 to dobíjím bez odpojování kvůli radiu a za 5 let se nic nestalo.