JájsemRaibek

Do které kategorie se řadí slovo „dle“? A je to vůbec slovo?

Slovo podle, ve zkrácené verzi dle.
Dle zákona číslo …
Je to slovo? Do které kategorie se řadí, pokud to je slovo?

Nejlepší odpověď
annas

Dle je předložka, ale toto slovo mělo velmi složitý vývoj.

Podle – dříve podlé, vedlé

1. předložka = vyjadřuje místní blízkost po boku někoho n. vedle, po delší straně něčeho;
vyjadřuje přiměřenost, shodu, souhlas v poměru k něčemu n. k někomu, dle.
2. příslovce = vedle
3. přísovce od příd. jm. podlý .

Stč. Podlé – podle jako vedlé – ustálená spojení spojení slov po a délka. Původně ‘po délce, vedle, podél’, pak přeneseně ‘v souladu s (něčím)“, značí přiměřenost, souhlas.,

V literatuře se užívá knižní výraz podle stále jako vedle – místní blízkost. ..... Vzpomněla jsem si na verše:… na topole podle skal zelený mužík zatleskal … Vodník od K. J. Erbena .

Dle – dnes již tvar knižní – po-dle,. též ve-dle. Zkrácený tvar získal jiný význam asi v 16. st.,

Dle mělo ještě další význam pro, kvůli – odvozené od dělo, dílo, takže se začalo považovat jak zkrácené podle či vedle a dostalo nový význam.

V. Machek: Etymologický slovník

Další odpovědi
Kepler

Dle = podle, předložka s 2. pádem.