Miroslavst

Do kolika let je platný řidičský průkaz? Co je to sváteční řidič?

Nebylo by lepší, kdyby šel raději s babičkou o hůlce na procházku než aby řídil auto a sedl si s ní někde v parku?
Do kolika platí řidičský průkaz?

http://www.no­vinky.cz/krimi/229649-ridic-wartburgu-nedal-prednost-motorkar-byl-na-miste-mrtvy.html

Nejlepší odpověď
Terryle

Mám ale pocit, že od 60 nebo 65 musíš pravidelně na prohlídky a lékař ti může řízení zakázat. Ale otázkou je, jak pečlivě doktor ty prohlídky dělá, jak moc se dá ukecat… :o/

Sváteční řidič je nebezpečí. Je těsně nad „pasivním řidičem“ (má řidičák, ale nejezdí = já), ale narozdíl od toho pasivního si není vědom své nebezpečnosti a obvykle se řídí heslem „jedu pomalu, jedu bezpečně“…
Doplňuji:
dědapetr:
on je problém v tom, že starší lidé mají většinou pomalejší reakce – který jsou při řízení hodně důležitý. Takže můžou udělat chyby. Na druhou stranu, mladí bývaj zase ztřeštění, takže dělají blbosti z tohohle důvodu.
Starší lidi zase jezdí mnohdy relativně pomalu (mají starší auta, mají víc strach a i kvůli těm pomalejším reakcím), což je nebezpečný pro ostatní řidiče – pokud se musí normální řidič dobu plazit za někým, kdo jede 60 mimo obec, prostě ho to vytočí. Navíc tomu řidiči před sebou nevěří a neustále ho hlídá, co udělá – nedokáže převídat jeho reakce. Člověka to unaví, vynervuje a může se pak unáhlit a udělat blbost… Ale zase – mladí a rychlí řidiči dělají jiný zmatky.
Problém vůbec nevidím v tom, že starší lidi řídí. Ale pokud chtějí řídit, měli by to dělat pravidelně a ne sednout za volant jednou do roka na Dušičky – to pak jsou fakt nebezpeční. A samozřejmě by si měli připustit, když už jim stáří natolik omezuje smysly a rychlost rozhodování, a do auta v zájmu svém i cizím nesedat. Jenže tohle se určitě těžko posuzuje a ještě hůř se to přiznává…

Další odpovědi
hanulka11

Sváteční řidič je postrach silnic, myslím, že by lidé měli být soudní sami k sobě a včas přestat jezdit.
Oni ty každoroční prohlídky ve vyšším věku asi nesou moc přísné.
Doplňuji:
oprava -nejsou moc přísné

dědapetr

Do té doby dokud to lékař povolí.Myslím že i ti starší chtějí žít a užívat života a ne čekat na smrt.Sváteční řidič je ten co vyjede jednou za uherský rok.Co máte proti seniorům,když sváteční řidiči jsou i mez mladýma.
Doplňuji:
Jezdím od 18 let a je mě 60 let ještě jsem neudělal havárku a pokutu jsem ještě neplatil

Lenny998

Řidičský průkaz platí do smrti a co se toho svátečního řidiče týče je to řidič který jezdí málo skoro vůbec …

tom004

Řidičák platí do smrti. Ukončení řízení a odevzdání ŘP je individuální. Sváteční řidič,do obchodu,na chalupu a zpět,je na silnici opravdu nebezpečný, a je ůplně jedno, jestli je mu/jí 20 nebo 80 let.

mj81

Každý řidič musí ve věku 60, 65, 68 a pak po dvou letech na lékařskou prohlídku. Pokud prohlídkou projde, může řídit bez omezení. Potvrzení o absolvované prohlídce musí mít při řízení vždy u sebe a policie to může kontrolovat.

cukrar

Jak může někdo napsat, že řidičáke je platný až do smrti!!
a ještě dostane dobrou odpověď.
viz:
§82 (1) Řidičské oprávnění lze udělit pouze osobě, která

  1. dosáhla věku stanoveného tímto zákonem,
  2. je zdravotně způsobilá k řízení motorových vozidel,
  3. je odborně způsobilá k řízení motorových vozidel,
  4. má na území České republiky trvalý nebo přechodný pobyt,
  5. splnila další podmínky stanovené tímto zákonem,
  6. není ve výkonu sankce nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel.

§82 (2) Podmínky podle odstavce 1 písm. b), c) a e) musí splňovat držitel řidičského oprávnění příslušné skupiny nebo podskupiny po celou dobu držení řidičského oprávnění.
zákon 361/2000