VKm

Dokdy musí zaměstnavatel doplatit mzdu?

Zákon říká, že zaměstnavatel musí vyplatit zaměstnanci mzdu NEBO JEJÍ ČÁST do 15. dne dalšího kalendářního měsíce. Jak to tedy je, když vyplatí část mzdy a zbytek už ne? Je nějaká zákonná lhůta, do které musí výplatu doplatit? Už měla přijít další a já mám stále pouze část té minulé.

Nejlepší odpověď
ivzez

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc.
Poté má zaměstnavatel ještě patnáctidenní zákonnou lhůtu.

V případě mzdy za září by zaměstnavatel musel celou mzdu
doplatit do 15. listopadu.

Je-li zaměstnavatel „ve skluzu“, můžete se spojit s dalšími
zaměstnanci o podat návrh na insolvenci zaměstnavatele
(pro zaměstnance je podání návrhu pro dlužnou mzdu bez poplatku).

Dále bych doporučila se společně s kolegy obrátit na úřad práce,
který Vám za zaměstnavatele může dlužnou mzdu doplatit.

Jako další rozumný krok bych viděla okamžité zrušení pracovního poměru pro
nevyplacení mzdy nebo její části (ZP, § 56, odst. 1 písm. b). V takovém případě
by Vám navíc vznikl nárok na náhradu mzdy „za chybějící výpovědní dobu“.

________

Můžete také „jen“ zaměstnavatele písemně vyzvat k doplacení dlužné mzdy,
stanovit rozumný termín (ke dni odeslání přičtěte ± 10–15 dnů) a přesně uvést,
jak a kam má zaměstnavatel mzdu vyplatit nebo poukázat
(včetně přesné poštovní adresy nebo názvu a čísla účtu).

Vše zaslat doporučeným dopisem s dodejkou.

_____

Ze zkušenosti bych poradila obrátit se úřad práce.
Ten může pomoci s podáním návrhu na insolvenci.
Od věci není ani to, že na dlužnou mzdu budete čekat kratší dobu.
(ÚP pak bude vymáhat po zaměstnavateli „místo Vás“).

Pro zaměstnance bývá tato cesta schůdnější
než kdyby měli dlužnou mzdu vymáhat sami.