Banshee

Do jakého literárního směru můžeme zařadit Osudy dobrého vojáka Švejka od J. Haška?

Nejlepší odpověď
annas

Hašek psal ve 20. století, zde se už zpravidla prozaikové neřadí k literárním směrům, ale podle toho, co v jejich díle převažuje.

Obraz 1. světové literatury v české prözy 1.. pol. 20. století

Jinak román je geniální satira na rakouský militarismus, světový humoristický román o válce, zachycující zážitky z fronty.

Další odpovědi
led

Politická, vojenská, sociálna a národnostná satira. Je to vlastne kombinovaný smer, nedá sa presne a jednoznačne určiť len jednoslovný názov, ak by sme ho rovno nepomenovali ako „Haškovina“
Román neukazuje len militarizmus, ale vysmieva sa i politického germanizovania podrobených slovanských národov a akéhosi divného postavenia Uhorska v začlenení do Rakúsko-uhorského mocnárstva. Smeje sa z postoja vojakov, meštiakov i statkárov k vojne, utrpenia malého radového človeka a jeho schopnosti prežiť každú situáciu s humorom.
Doplňuji:
Smeje sa z postoja vojakov, meštiakov i statkárov k vojne, smiechom cez slzy aj utrpenia malého radového človeka a jeho schopnosti prežiť každú situáciu s humorom.

majkyy

Ano, první světová válka v české literatuře. :)