ladaI

Do jaké teploty otopné vody kondenzační kotel kondenzuje čili má největší účinnost?

Jedná se Viessmann Vitodens 100-W.

Odpovědi
Dochy

Čím nižší teplota vody tím vyšší účinnost. Neexistuje žádná konkrétní pevná hranice.

mosoj

Ale existuje. Do 50oC teploty otopné vody. Nad 50oC celsia se kotel chová jako obyčejný atmosférický. Ideální teplota je tak 40–45oC. nekondenzuje kotel ale voda obsažená ve spalinách a tím se uvolňuje kondenzační teplo.

Dochy

Mosoji, nejsi přesný.
Tak podle informací v diskusi na TZB
http://forum.tzb-info.cz/116117-pohled-na-plynove-kotle-jinak
je pro zemní plyn kondenzační bod cca 57°C. Nad tuto teplotu nezkondenzuje nic. Podle obrázku:
http://forum.tzb-info.cz/docu/dis­kuze/1161/1161­17/0008001.jpg
Při 55C zkondenzuje cca 10g vody na 1kWh výkonu.
Při 50C je to cca 40g
Při 30C je to cca 100g
Čím chladnější je přivedená voda, resp. čím více ochladíme spaliny, tím více vody zkondenzuje a tím víc tepla dostaneme. Připadá Ti ta teplota 50 dostatečná pro provoz kondenzačního kotle? A nepřipadá Ti neekonomické nechat ve spalinách těch dalších 60g vody, jejichž teplo bys mohl využít, pokud budeš mít ve zpátečce jen 30C? A když Ti stačí těch 50C, proč už Ti nestačí těch 55? Vždyť i při této teplotě bude pára ve spalinách kondenzovat. Trochu…
Navíc čím nižší teplota tím méně tepla odejde horkými spalinami do komína (bez ohledu na kondenzaci)

Jenže proti tomu nám jde požadavek na teplotu vody v otopné soustavě s čímž je vázána velikost a tedy i cena radiátorů, či možnosti a cena podlahového topení. Nezbývá než volit kompromis i s tím, že při největších mrazech se na kondenzaci může kašlat úplně, protože stavět otopnou soustavu tak aby i v největších mrazech, které v průměru panují tak 2 dny v roce, fungovala s kondenzací není ekonomické. (cena za nutné zmohutnění soustavy by daleko převyšovala reálné úspory na palivu během životnosti otopné soustavy)