Avatar uživatele
Bronzový

Do jaké míry se chlor vypařuje z vody?

Mám dojem že jsem četl že chlor, savo vyprchá z vody po cca 24 hodinách. Teď zase čtu že "rozšířeným omylem je názor, že chlor z vody časem sám vyprchá. Nevyprchá, protože nemůže. Ve vodě se totiž nenachází ve formě plynu! Spotřebovává se na oxidaci organických látek a samovolně se rozpadá. Proto většinou chybí na konci vodovodních sítí, kde je voda opět bakteriálně závadná." tak mě zajímá jak je to tedy s tou vodovodní vodou upravenou chlorem a jestli vyprchá. CO když ho naliji do studny, co když ho naliji do kbelíku s vodou do akvária?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Trochu to máš popletené. Pokud je chlór ve vodě tak opravdu vyprchá. stačí vodu nechat odstát, nebo povařit či zamáchat. Pokud se ale chlór použitý při organické desinfekci sloučí na nějakou sloučeninu tak samozřejmě ve vodě ta sloučenina zůstane. Volný chlór ve vodě ( pokud je voda příslušně znečištěna) reaguje za vzniku trihalomethanů.

Viz strojový překlad:
Trihalometany vznikají jako vedlejší produkt tam kde se chlór převážně používá k dezinfekci vody k pití. Představují jednu skupinu chemických látek obecně označované jako vedlejší produkty dezinfekce . Vyplývá z reakce chloru nebo bromu s organickými látkami přítomnými ve vodě . Vyráběné THM byly spojeny prostřednictvím epidemiologických studií s některými nežádoucími účinky na zdraví. Mnoho vlád nastavilo limity na množství přípustné v pitné vodě. Nicméně, trihalometany jsou pouze jedna skupina z mnoha stovek možných vedlejších produktů dezinfekce, převážná většina z nich není sledována, a to dosud nebylo jasně prokázáno, které z nich jsou nejpravděpodobnější kandidát na příčiny těchto účinků na zdraví. Ve Spojených státech , EPA omezuje celkovou koncentraci čtyř hlavních složek ( chloroform , bromoform , bromodichloromethane a dibromochloromethane ), odkazoval se na jako celkový trihalometany (TTHM), do 80 ppb v upravované vodě.

V některých úpravnách se ale také používá k desinfekci chloritan sodný, který tyto sloučeniny neprodukuje !!!!!! Kolik je kde kterých úpraven nevím.
Doplňuji:
Viz od str. 24.

http://ekologie.upol.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

postcd

takže když jsou ve vodě nějaké pevné organické/anorganické nečistoty tak se ten chlor (Savo není totéž?) s nimi může sloučit v něco nedobrého pro zdraví? V případě studny tedy není vhodné tam dávat chlor, jelikož tam třeba mohou napadat nějaké nečistoty s největší pravděpodobností?

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Je to tak. N. b. ne, Savo není chlor, chlor je plynný prvek. Savo je v základu vodný roztok chlornanu sodného. Jeho rozkladem ve vodě sice vzniká i chlor, ale hlavně atomární kyslík, jehož dezinfekční účinky jsou několikanásobně vyšší než u chloru: 2NaClO + H₂O → 2NaOH + Cl₂ + O . Savo tedy desinfikuje daleko účinněji nežli prostý chlor a tedy škodlivých zplodin chloru produkuje jen malé množství, nežli by vzniklo použitím plynného chloru.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.