DanDotaz

Do jaké míry může zaměstnavatel kontrolovat zaměstnance o návštěvě lékaře?

Pro lepší popis uvedu modelovou situaci: Zaměstnanec byl u lékaře, ale nebyl ošetřen z důvodu přesunu na jiný termín disponuje však potvrzením o návštěvě zdravotnického objektu (nemá tedy zápis o návštěvě v zdravotní kartě). Může tedy využít potvrzení o návštěvě, podobně jako by se jednalo o doprovod?
Laicky uvažuji, že zaměstnavatel má právo kontrolovat docházku do zdrav. objektu, avšak nikoli nahlížet do zdravotnické dokumentace, pokud to neohrožuje povahu vykonávané práce.
Děkuji za reakce!

Odpovědi
elkon

Lékař (sestra) ti potvrdí účast v ordinaci. Lístek odevzdáš v účtárně (nebo svému šéfovi). To je vše a víc tě nemusí zajímat.

Filip84

Pokud chceš na svou hypothetickou otázku odpovědět (akorát se obávám, že odpovědi nebudeš rozumět, ale to není relevantní), musí být hypothetická otázka poněkud nezmatečnou.

Uvádíš, že zaměstnanec „byl u lékaře“, lékařem „nebyl ošetřen z důvodu přesunu na jiný termín“, avšak, zároveň, „disponuje … potvrzením o návštěvě zdravotnického objektu“.

Nerozumím pojmu „potvrzení o návštěvě zdravotnického objektu“. Pojem „zdravotnický objekt“ platné právo nezná, a nedokážu si prakticky, ani theoreticky, představit, kdo by takové „potvrzení o návštěvě zdravotnického objektu“ zaměstnanci vydal.

Pokud zaměstnanec zaměstnavateli uvede, že – tehdy a tehdy – půjde k lékaři, obdrží od zaměstnavatele tzv. propustku. Na té propustce zdravotnické zařízení vyznačí čas – od do – po který byl zaměstnanec přítomen ve zdravotnickém zařízení.

Já sice tuším, kam Tvůj dotaz směřuje, ale právo je malicherné a kogentní, nemohu proto odpovídat na něco, čemu pregnantně nerozumím.

Oprav to, upřesni to, a já Ti s potěšením odpovím.

DanDotaz

Zdravotnickým objektem bylo míněno zdravotnické zařízení. Níže oprava.

Zaměstnanec byl v nemocnici u lékaře, sestřička mu dala potvrzení do propustky (razítko potvrzení zdravotnického zařízení). Následně se pacient dozvěděl, že nebude ošetřen, kvůli překážce na straně lékaře. Byl tedy objednán na jiný termín.

Má zaměstnavatel právo kontrolovat docházku k lékaři a zjistit zda byl ošetřen, či mu zákon dovolí jen kontrolu o „docházce“ do zařízení, nikoli ošetření? Zaměstnanec tedy může pracovat s potvrzením aniž by nebyl „ošetřen“, ale byl přítomný v nemocnici?