Tw!st

Do jaké míry lze minimalizovat výdaje při dovolené?

Většina lidí má podvědomě vsugerováno, že dovolené hned musí stát desítky tisíc, já bych řekl, že to lze udělat s minimálními náklady a mohou si to dovolit i studenti, zážitek z dovolené nemusí být horší, ba naopak bych řekl, že to může být daleko lepší. Chce to koupit stan, nějaké trvanlivé jídlo a hurá k moři. Velkou výhodou je, že stan můžete na druhý den zase sbalit, vydat se do dalšího města, kde ho znovu rozložíte. Jediné výdaje na takovou dovolenou budou asi pohonné hmoty. Co myslíte? Na kolik pak vyjde taková dovolená, když si dva studenti pojedou autem třeba do Španělska, do Itálie nebo do Bulharska se stanem a zásobou jídla? Dále mám ještě koncept, že by mohlo být daleko lepší místo toho, jet třeba na týden k moři do čtyřhvězdičkového hotelu a utrácet tam v restauracích, jet na 14-denní road-trip se stanem po Evropě a prozkoumat všechny státy bývalé Jugoslavie+Itálii, Řecko, Bulharsko…

Nejlepší odpověď
quentos

To je značně individuální. Někdo si dovolenou bez komfortu nedokáže představit.
Já byl takhle se stanem pár dní u Baltu a byla to paráda. A ještě jsem minimalizoval náklady na dopravu tím, že jsem jel vlakem.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Navážu na odpověď kventose, nejen vlakem, ale třeba na kole nebo na pionýru, kde je spotřeba nějakých 2l/100km±. U kola to může být spotřeba klidně i 20 půllitrů na sto kilometrů :DDD
Ale vážně. Není problém na tom kole, kde se cestou člověk víc podívá než autem.
Znám chlapa, který pravidelně rok co rok se nechá odvézt vlakem s kolem na opačný konec republiky a pak má týden na to, aby se dostal domů na kole. Dovolenou si pravidelně bere v průběhu června, to ještě není nával v různých rekr. oblastech, ale již vše finišuje s přípravama na letní sezonu. Nechají ho tam i přespat za velmi malý peníz a třeba se stane, že je jediný návštěvník (ale jinak nejezdí sám, jedou tak 3–4) a tak se o ně postarají i co se jídla týče.
No a vyjde to skoro zadarmo.

Drap

Téměř na minimum. K moři sice už dlouho nejezdím, nemám tu potřebu. Dovolenou trávím každý rok s podstatně menšími náklady, než by mně stála ta samá doba v domácím prostředí. Neni to z důvodů šetření ale z důvodů, že tento způsob mi vyhovuje a zdá se mi optimální. To si ale každý musí zvážit sám, podle svých zájmů a podobně.

Arne1

Výdaje se dají skutečně minimalizovat.
Už když pojedu s cestovkou, tak si mohu vybrat z různě drahých cestovek. Raději zvolím německé, protože mají lepší poměr cena/služby. A pak výběr hotelu – mám zkušenosti, že 5* není pro mne to pravé, většinou jsou to rezorty daleko od místní civilizace. Jsou dobré pro ty, co upřednostňují celou dobu se pohybovat pouze v rámci hotelu a při tom posedávat u baru a konzumovat koktejly (či jedno pico za druhým). Co jsem byl například v Egyptě, tak podstatný rozdíl mezi *** a **** byl v tom, že v nižší kategorii byly skříně natřené na bílo a na jídlo byl trochu menší výběr – nic podstatného. Dokonce v Jordánsku jsme měli v hotelu s méně hvězdičkama lepší stravu než ti v lepším hotelu 🙂 Byl jsem s cestovkama v Egyptě, Tunisu, Moroku, Jordánsku, Turecku už mnohokrát – a vždy jsem vybíral tak aby to bylo za max 400€ na týden (nebo ekvivalent Kč).

Ten záměr objet ex-YU není špatný, je tam moc krásných míst, před několika lety jsme to s několika kolegy dělali – ale bylo to krátké a rychlé a zaměřené na geocaching. V té oblasti je dobré se ale obeznámit s místními zvyklostmi ohledně spaní pod stanem, někde to bude chtít zajet někam hodně stranou a ráno rychle zmizet, mnohde panují staré jugoslávské manýry a policie se snaží všechny hnát do kempů. Ve dvou se ale dá bez problémů spát v autě… Někde může být levný i hotel – v albánské Tiraně jsme měli hotel za 10€ na osobu. Docela nechápu, proč jsou zájezdy do Albánie tak drahé, když ubytování a místní (tj, ne italská) strava se tam dá pořídit velmi levně.

Ohledně cestování se zásobou jídla – neblbni, pokud nejedeš do zemí kde jsou potraviny drahé (např. Skandinávie) , tak prakticky všude je Lidl nebo něco podobného. Je dobré mít z domu zásobu pití a jídlo na pár prvních dní. Pak to řešit v místních obchodech.

Mimochodem, taková Skandinávie – většinou tam platí velmi benevolentní pravidla pro stanování, tuším od 150 metrů od obydlí je to bez problémů.

gecco

Rozhodně je lepší trip, něž utrácet za nesmysly…
Naopak zásoba jídla není dobrý nápad – k cestování patří i ochutnávky místní kuchyně…
😉
Nejvíc ušetříš, když si před cestou zjistíš maximum informací a minimálně se pak musíš spoléhat na ´nákup´ služeb u místních ´zprostředkova­telů´…
😉
Mám projetu cca třetinu Evropy stopem s báglem na zádech – a opravdu za ´pár peněz´…
😉

Šidlo

  1. nechľastať!
  2. nesnažiť sa všetko zažiť, vidieť všetky pamiatky, zohnať suveníry pre najširšiu rodinu......
  3. to jedlo – akože sebaúcta 0 bodov? v Únií sú naozaj reťazce typu Lidl skoro všade a navyše – tie nadávky, že ešte aj v Nemecku je jedlo lacnejšie nie sú založené na 100% lži
  4. tursitické pasce – drahé bary, pseudopamiatky, atrakcie

matuspika8

Keď ideš na trip tak môžeš použiť stan, prípadne si zabezpečiť ubytovanie cez airbnb.com alebo booking.com kde môžeš taktiež využiť zľavu http://www.ku­ponyzdarma.sk/bo­oking-com/.
Letenky dokážeš zohnať lacno napr. na lacneletenky.sk, prípadne keď chvylu „pogoogliš“, tak zoženeš tu správnu cenu :)

Jakub Tlapal

Záleží, jak se chcete hodně rozcapovat. Když jede někdo do hotelu a zaplatí si All inclusive, tak pak zaplatí za dovolenou ranec. My jezdíme pod stan , manželka vaří, chodíme na procházky do přírody, neplatíme žádné prohlídky hradu a podobné „nesmysly“ , více méně jen ubytování v kempu a ten si taky vybíráme podle ceny, takže nás dovolená stojí jen pár tisíc.

HonzaKarlova

Jeď autem do Bulharska, dá se i stopem. Pokud nemáš auto, můžeš jet asi za 1500,– autobusem z Prahy/Brna do Sofia. Vřele doporučuju, ubytování za hubičku, náklady minimální a vřelí lidé. Prostě nádhera.
Pokud plánuješ na léto, určitě se jeď podívat na Slunečné pobřeží, o kterém píšu infostránku
http://bulharsko-slunecne-pobrezi.cz/