hanny 2

Do čeho se dají použít makadamové ořechy a odkud pocházejí?

Nejlepší odpověď
iceT

Makadamové (queenslandské) ořechy patří mezi chuťově nejlahodnější, ale také nejdražší mezi všemi oříšky. Ve skutečnosti ale pravými ořechy nejsou, i když je za ně mnoho lidí považuje. Jde o peckovice podobné kaštanům.

Pocházejí z Austrálie. Velké plantáže jsou dodnes v oblasti mezi Sydney a Brisbane. Odtud se pěstování rozšířilo na Havajské ostrovy a dále do celého světa. Často jsou považovány za delikatesu.

Jsou kulaté velikosti asi jako třešně. Pod tvrdou skořápkou najdeme olejnatá semena. V syrovém stavuje se ovšem nejedí. Pochutnat si můžeme na pečených a různě upravených oříšcích. V oblibě jsou solené, sladké či jinak kořeněné.

Využití
Makadamové ořechy najdou využití při přípravě salátů, nádivek, koláčů, sušenek, dortů, dezertů, zmrzlin nebo plněných taštiček. Protože ořechy obsahují až 80 % tuku vyrábí se z nich olej. Makadamový olej vyniká schopností zvyšovat pružnost, vláčnost a elastičnost pokožky. Proto se také používá v kosmetice při výrobě pleťových přípravků a šampónů.

Pozor by si měli dát ti, kdo si hlídají kalorie. Ve 100 g makamadových ořechů se skrývá 2 660 kJ.

Náš tip: Ořechové koláčky
Suroviny: Dvě vejce, dva uzrálé banány, rozmačkané na kaši, 1/4 šálku 100 % ananasového džusu, 1 lžička vanilky, 1,25 šálku polohrubé mouky, 1/3 šálku strouhaného kokosu, 1,25 lžičky prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli, 1/2 šálku nasekaných makadamských ořechů.

Postup: Předehřejeme si troubu asi na 200 stupňů C a do pečící mísy vložíme papír na pečení. V misce do hladka umícháme vejce, banány, džus a vanilku. Pak přidáme mouku, kokos, prášek do pečiva a sůl a důkladně rozmícháme. Na závěr přidáme ořechy. Nepoužíváme žádné sladidlo, veškerou sladkost dostanou koláčky z džusu a banánů.

Lžící vykrajujeme těsto a klademe na papír asi 5 cm od sebe. Pečeme asi 10 až 12 minut, jakmile koláčky jemně zhnědnou, vyjmeme je a necháme vychladnout. Po vychladnutí uchováváme v uzavřené krabici či kontejneru, aby nevysychaly.