štamgast

Dnes je výročí událostí kolem Lajky, takže otázečka…

Vím, že Lajka zemřela na oběžné dráze, ale proč ji stejně po příletu na zem měli usmrtit otrávením? Copak kdyby to přežila, tak by přece mohla žít dál nebo ne?
Doplňuji:
Na Wikipedii je napsáno něco jiného, viz. článek Lajka.

Nejlepší odpověď
led

V tej dobe nikto nevedel, s akým nebezpečím (vírus, radioaktivita,…) sa v kozme môže stretnúť.

Další odpovědi
mosoj

Naprostý nesmysl. S návratem Lajky se v projektu vůbec nepočítalo. Tehdy se to neumělo. Takže se s ničím takovým nemohlo počítat.

Počítalo se s tím že zahyne. Jenom se nezveřejnilo jak k tomu došlo. Protože selhala možnost orientovat družici v prostoru, došlo k přehřátí povrchu a uvnitř bylo velké horko. Lajka zahynula po 10 hodinách pobytu ve vesmíru ač se počítalo s pobytem delším.
Jenom se spekuluje jestli zahynula horkem a vyčerpáním nebo otrávenou potravou. Tato možnost tam byla ponechána právě proto že se nepočítalo s jejím návratem !!!

Je třeba lépe číst informace, nebo si je ověřovat z více zdrojů.

Myslím, že první psi, kteří se vrátili z vesmíru byli Strelka a Bělka a nikdo je netrávil.
Doplňuji:
A k tomu prozrazení, co viděla ?

Dlouho se tajilo že s oběžné dráhy ( z těch na jaké byly tehdy družice vypouštěny) je perfektní viditelnost pouhým okem !!!
Z té výšky jsou rezeznatelné pouhým okem auta na silnici !!! Oběžné dráhy perigeum, apogeum byly tehdy 200 – 300 km.

Deli

Nedávno jsem o tom viděla dokument, s návratem se nepočítalo.

kenyrts

Taky to nechápu,ale asi proto,aby nevyzradila vše co viděla.

lexx

To jsou pouhé spekulace asi jak první utajený let mladšího Koroljeva (údajně zahynul) výsadek Rusů na Měsíci kdy ručně zprovoznili průzkumný automat Lunochod a s návratem se nepočítalo (dobrovolně obětovali se) nebo druhý let Gagarina kdy selhal přistávaci modul a kosmonaut zůstal navěky ve Vesmíru. Nic z toho není pravda a lidi potřebují báchorky a tajemno.

DDarent

Dyť tam byla víc jak 6 dní…

to bylo spíš na úplnou detoxikaci…

http://www.stre­am.cz/slavned­ny/625431-3-listopad-den-kdy-prvni-zivy-tvor-vyletel-na-obeznou-drahu

mosoj

Z wikipedie jsem sice nečerpal, ale asi máte jinou wikipedii.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Laj­ka

mosoj

Ale ať to bylo jakkoliv, v té době z oběžné dráhy nebylo návratu. To vím bez wikipedie.

led

Aj let Gagarina bola vlastne vypočítaná „lotéria“. Nik nevedel isto, ako let bude pôsobiť na človeka a či sa vráti zdravý. Práve preto, nech reči na let Gagarina sú akokoľvek záporné, jedno mu nemôžu zobrať, hrdinstvo. Letel s vedomím, že sa numusí vrátiť.