EKSOT123

Dnes je 100 let od ukončení 1. svět války. Máte něco k tomu?

Přišla mi zrovna SMS, že v naší vísce se rozezní zvony ke 100 letům ukončení války. Tam zahynulo asi 20 mých rodáků,tzn. většina z těch, co narukovala. Děda se vrátil, bitvy u Sborova se nezúčastnil,protože byl před tím raněn.
Matně si vzpomínám na jeho vyprávění.
Měli jste někoho v rodině, kdo bojoval za císaře pána, nebo dokonce u legionářů?

Já žiju už léta bez TV a spojení se světem, ale nedávno jsem si pořídil počítač, a jak se teď koukám na WIKI, válka skončila 11. 11. 1918 v 11 hod. Překvapilo mě, jak velkou zásluhu je připisovali Američani našim legionářům,kteří proti přesile bolševiků obsadili Bajkalsko amurskou magistrálu a tak zabránili návratu na západní frontu milionům spojeneckých zajatců. (Německo se totiž vydařil husarský kousek, když finanční podporou bolševiků v Rusku proběhla revoluce, prosadily se Marxovy myšlenky http://www.te­deum.cz/1_2012/m­arx_satan_0112­.htm, ((které nakonec díky Hitlerovi dotáhli Rusi až k nám. No možná by bolševici vyhráli i bez německých peněz, naslibovali lidem půdu,…kdo ví?)) Spojenci tak zázračně vyhráli prohranou východní frontu a vrhli se na západní.)
Dále mě zaujalo, že současný freunschaft Turků a Německa sahá minimálně k první světové válce. Ačkoliv spoustě Němců se to nelíbí. Konečně mě zaujalo třeba, že Itálie a Japosnsko, které v první válce byli na straně Dohody, tak ve druhé byli na straně Německa.
Tož možná to blbě moc míchám všechno dokupy, napište taky něco…

Nejlepší odpověď
annas

To, že v souvislosti s ukončením války se slaví Den válečných veteránů.

Zaslechla jsem v TV, že 11/11, tj. v neděli se ve 13.30 h rozezní zvony. pro symbolické uctění památky zemřelých ve válce.

U nás se tento svátek neslaví dlouho, na rozdíl od západních zemí.

Uskutečnila se i sbírka – pro natáčení vzpomínek nejen zanechaných vetrány, ale jejich potomky. Viděla jsem v TV, že moderátoři měli na klopě vlčí mák.

Zajímalo mě to, proč se vlčí mák stal symbolem.

Proto jsem pátrala – viozt odkaz

  1. !Je to způsobeno tím, že z jedné makovice vlčího máku může vypadnout až 20 000 semínek, která však nevyklíčí hned. K tomu potřebují, aby se s nimi půda doslova převrátila a přeryla – přesně jako na válečných polích (a také hrobech). Tohoto úkazu si povšimli například již pamětníci napoleonských válek."
  2. Dalším důvodem byla i báseň, kterou napsal kanadský lékař McCrae. Jeho přítel, A. Helmer si na začátku května 1915 jeden večer napsal do deníku: „Noc je klidná, snad se mi podaří chvíli spát…" Příští ráno ho německá mina rozmetala na padrť, takže když ho kamarád McCrae chtěl pohřbít, musel jeho tělo doslova a do písmene sesbírat po kouskách ze země a dát do jednoho z pytlů, které se plnily piskem a používaly při opevnění parapetu v zákopech. " atd.

http://www.csol­.cz/domains/csol­.cz/index.php/clan­ky-a-reporty/z-cinnosti-csol/archiv/2009/145-vlci-mak-symbolem-veteranu

„Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo.“ — John Fitzgerald Kennedy

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/13552-john-fitzgerald-kennedy-lidstvo-musi-valky-ukoncit-jinak-valky-ukonci-lid/

Další odpovědi
Kepler

Někteří historikové považují 1. a 2.sv.v. za jedinou, která skončila až v r. 1945. To mezitím bylo jen jakési dočasné příměří nadiktované smlouvou z Versaille. To se ovšem Ádovi hrubě nelíbilo a tak po dvaceti letech pokračoval. Zajímavý přístup a možná nějakou logiku to má. Stoletá válka byla taky přerušována několikaletými příměřími.

Drap

Mám, i v mé rodině je několik lidí co bojovali za císaře. Vyjadřovat s k historii přísluší historikům a vítězům. Co se týká legionářů, tak to je kapitola sama pro sebe. U nich právě záleželo na tom, kdo nakonec vyhrál. Jinak by nebyli oslavováni jako hrdinové, ale odsuzováni jako vlastizrádci.

marci1

Máme v naší rodině také příbuzné, kteří bojovali v 1. světové válce. Při jejich vyprávění o tom, co zažili a jaké to bylo nám vždy naskakovala husí kůže. To ještě nikdo netušil, jak hrozná bude 2. světová válka.
11.11.: Jedničky přinášejí nový začátek, nezávislost, štěstí a naplnění. Mohou přinést totální restart, znovuzrození. Před 100 lety se to stalo a doufám, že dnešní datum nám při vzpomínce na konec války v r. 1918 přinese totéž. 🙂

Kryšpín

Malinko se dějiny opakují, konec první války, řady českých oficírů kteří hrdině a žhavě hnali vojáky proti slovanům Srbům a bylo i pro ně hodně vyznamenání od France a tito žhavci po roce 1918 začali s tatíčkem Masarykem budovat republiku, do politiky, podnikání a znouze trafiky, velmi žhav oficír byl se za France a jeho rodinu, byl za tatíčka vážený generál / Archiv Vídeň /. A po nebezpečném bojovném řinčení dozickými klíči / našich taťuldů, dědů a spol / po sametu se dostalo mnoho obratných na správném místě v pravý čas soudruhů i přídržtašek ke korytům do politiky a vážených podnikatelů a podnikavců / informace z knajpy 3 cen. skupiny a štamgastů pamětníků /.

EKSOT123

Annas ty vlčí máky jsem nevěděl, to je pecka. Doma je s oblibou dáváme do vázy spolu s obilím či trávou. I manželka je má hrozně ráda.
Jen poznámku k tomu citátu. Ano vlčí mák nevyklíčí všechen najednou, semena vydrží klíčivá několik let a čekají na příhodné podmínky. Ale za vlhka vyklíčí i bez přikrytí zeminou. Naopak nesmí být přikryt moc. Roste nejvíc na plochách, kde ení utlačen jinými rostlinami, kde např. byla stržena ornice, tzn pískovny, příkopy nově budovaných silnic apod. Vlastně taková místa nejsou ubitá od deště, ale kyprá a semínku stačí, když zapadne do škvírky. A taková volná obnažená místa jistě byla i na zdecimovaných válečných polích. Zajímavé!

Dám odkaz na dvě překrásné smutné ukrajinské písně o válečných polích, ta první je dokonce s vlčími máky, to jsem nevěděl souvislosti:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=BtwTU2-cIjQ
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=AKNFqHKwq-c

annas

EKSOT123

Díky za vaše slova.

Polních vlčích máků je vidět málo. Domnívala jsem se, že vojáci bojovali na polích, kde vlčí máky společně s chrpou a koukolem zářily a půda zachytila červenou krev zabitých vojáků.

Jdu si poslechnout písně v okdazu.

marci1

Díky za ty krásné lyrické písně. Nádhera. 🙂

EKSOT123

Ještě jsem si vzpoměl, bydlel jsem před časem u Terezína a zaujalo mě množství tamních kaštanů (jírovců). Za květnových večerů svítily jejich vztyčená květenství jako svíce obětem Terezína. Tak mi to tenkrát přišlo.