Dluh na sociálce

Jestli mám dluh na sociálce, dostanu marodní popřípadě mateřskou? Děkuji

Nejlepší odpověď
Lencis

Z nemocenského pojištění zaměstnanců se vyplácí čtyři druhy dávek: nemocenské, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství.

Osoby samostatně výdělečně činné a zahraniční zaměstnanci, pokud si platí nemocenské pojištění, mají nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství.

Splnění podmínek nároku na dávky se z každé účasti na nemocenském pojištění posuzuje samostatně. Při souběhu nároků na tutéž dávku z více zaměstnání zakládajících účast na nemocenském pojištění se však poskytne ze všech zaměstnání pouze jedna dávka, která se vypočte z příjmů dosažených ve všech těchto zaměstnáních (s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství).

Všechny dávky nemocenského pojištění vyplácejí okresní správy sociálního zabezpečení.

Velice podrobně o všech dávkách, povinnostech i nárocích se dočtete na odkaze dole.

Nicméně už z výše napsaného je jasné, že pokud jste nebyla zaměstnána a sama jste si neplatila dávky sociálnního pojištění po určitou dobu před požadavkem na vyplacení dávky, máte bohužel smůlu. Pokud jste byla řádně zaměstnána a zaměstnavatel za vás neplatil, nemá to pro vás vliv. Úřad s vámi jedná jako byste zaplaceno měla a dluh vymáhá po zaměstnavateli, vám satčí doložit pracovní smlouvu. Pokud je dluh staršího data a nějaký čas ale už platíte (u nároku na mateřskou je to myslím 9 měsíců na nemocenskou 6 měsíců) možná že nárok splníte s přihlédnutím na vaši ochotu dluh splácet, ale pozor pro nárok na tyto dávky nestačí platit jen sociální nebo-li důchodové pojištění, ale i tzv. nemocenské pojištění !!!

Nejlépe uděláte, když okamžitě zajdete na příslušný úřad ČSSZ, kde se domluvítě na splátkovém kalendáři k dluhi a dalších možnostech, dle vaší současné situace. Já vám více neporadím, když nevím jestli jste na ÚP, OSVČ nebo zaměstanec… a nevím o jaký dluh se jedná atd…

Jen ještě poslední informace, pokud nedosáhnete na žádné dávky ze sociálního pojištění pak v případě, že byste se ocitla bez prostředků je možné zažádat o dávky sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi (poskytované na základě zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi)

Žádosti o dávky státní sociální podpory je třeba podat příslušnému úřadu práce podle místa trvalého pobytu občana.

Informace a žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na sociálních odborech pověřených obecních (městských) úřadů podle místa trvalého pobytu občana.

Zdroj: www.cssz.cz

Další odpovědi
Dandi

Dostaneš, ale zaplatíš pak také penále.

Attack-design

sociální není povinné ovšem radši bych si to splatila – i pro budoucí důchod, mateřskou dostaneš