Avatar uživatele
Registrovaný

Dluh na sociálce

Jestli mám dluh na sociálce, dostanu marodní popřípadě mateřskou? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Z nemocenského pojištění zaměstnanců se vyplácí čtyři druhy dávek: nemocenské, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství.

Osoby samostatně výdělečně činné a zahraniční zaměstnanci, pokud si platí nemocenské pojištění, mají nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství.

Splnění podmínek nároku na dávky se z každé účasti na nemocenském pojištění posuzuje samostatně. Při souběhu nároků na tutéž dávku z více zaměstnání zakládajících účast na nemocenském pojištění se však poskytne ze všech zaměstnání pouze jedna dávka, která se vypočte z příjmů dosažených ve všech těchto zaměstnáních (s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství).

Všechny dávky nemocenského pojištění vyplácejí okresní správy sociálního zabezpečení.

Velice podrobně o všech dávkách, povinnostech i nárocích se dočtete na odkaze dole.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nicméně už z výše napsaného je jasné, že pokud jste nebyla zaměstnána a sama jste si neplatila dávky sociálnního pojištění po určitou dobu před požadavkem na vyplacení dávky, máte bohužel smůlu. Pokud jste byla řádně zaměstnána a zaměstnavatel za vás neplatil, nemá to pro vás vliv. Úřad s vámi jedná jako byste zaplaceno měla a dluh vymáhá po zaměstnavateli, vám satčí doložit pracovní smlouvu. Pokud je dluh staršího data a nějaký čas ale už platíte (u nároku na mateřskou je to myslím 9 měsíců na nemocenskou 6 měsíců) možná že nárok splníte s přihlédnutím na vaši ochotu dluh splácet, ale pozor pro nárok na tyto dávky nestačí platit jen sociální nebo-li důchodové pojištění, ale i tzv. nemocenské pojištění !!!

Nejlépe uděláte, když okamžitě zajdete na příslušný úřad ČSSZ, kde se domluvítě na splátkovém kalendáři k dluhi a dalších možnostech, dle vaší současné situace. Já vám více neporadím, když nevím jestli jste na ÚP, OSVČ nebo zaměstanec... a nevím o jaký dluh se jedná atd...

Jen ještě poslední informace, pokud nedosáhnete na žádné dávky ze sociálního pojištění pak v případě, že byste se ocitla bez prostředků je možné zažádat o dávky sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi (poskytované na základě zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi)

Žádosti o dávky státní sociální podpory je třeba podat příslušnému úřadu práce podle místa trvalého pobytu občana.

Informace a žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na sociálních odborech pověřených obecních (městských) úřadů podle místa trvalého pobytu občana.

Zdroj: www.cssz.cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Dostaneš, ale zaplatíš pak také penále.


Avatar uživatele
Pokročilý

sociální není povinné ovšem radši bych si to splatila - i pro budoucí důchod, mateřskou dostaneš

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2795
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 746
Zlatý led 712
Zlatý Kepler 599
Zlatý JájsemRaibek 548
Zlatý marci1 538
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 515

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.