simonka

Dlouhodbě marodím a musím jako majitelka bytu v OV tento byt pronajmout. Mám uzavřít smlouvu o pronájmu nebo podnájmu.

Již rok marodím a maminka mi nabídla, že mohu na nějaký čas jít bydlet k nim abychom to s dcerou všechno finančně utáhly. Dcera studuje a já si mám žádat o inv. důchod.
Byt je v osobním vlastnictví a po ukončení studia cca za 3 roky se dcera chce do bytu vrátit, bohužel nyní to finančně neutáhnu a proto prosím o radu. Mám uzavřít smlouvu o pronájmu nebo podnájmu a dotyčný bude jako podnájemník nebo nájemník, jaký je rozdíl? a jaké dát nájemné abych nemusela platit daň? Nyní platím se vším všudy 5500,0 Kč

Odpovědi
anonym

Nepospíchejte a raději počkejte na názor právníka. Jestli se chystáte pronajímat byt se smlouvou, mohlo by Vás to potom moc mrzet.

Jambalaya

Uzavřete obyčejnou nájemní smlouvu nebo pronajměte byt bez smlouvy. Smlouva může být na dobu určitou.
Nemůžeme vám říci, jaké budete platit daně, když nevíme, jaké máte odpočty. Z příjmů z pronájmu budete při použití paušálu 30 % danit pouze zbytek, tedy 70%. Sazba daně je 15% a dále si odečtete slevu na poplatníka, invalidu atd. Rovněž nevíme, jak se bude vyvíjet naše legislativa.
Když má někdo příjmy, musí platit daně, tak to v životě chodí.

old99

Uzavřete nájemní smlouvu („o pronájmu“) – vy pronajímatel, on nájemce bytu. Podnájem je situace, kdy nájemce dále pronajímá.
Rozdíly samozřejmě jsou – řekněme, že nájemce je oproti podnájemci více chráněn před rozmary pronajímatele. Zvláště u nájmu na dobu neurčitou.

Nabízí se zde možnost, že vy, jako vlastník, byste pronajala byt dceři a ta by jej podnajala. Podnájemce se v případě vhodně upravené smlouvy můžete rychle zbavit (alespoň z právního pohledu). Realita může být samozřejmě jiná a zabere nějaký čas a usílí než dostanete (pod)nájemníka z bytu.
Při systému nájem – podnájem by se daly rozdělit i příjmy z pronájmu a snížit tím daně.