Kryšpín

Dle právníků je v Česku 200 tisíc exekucí protiprávních. Kde je příčina? .

Milion občanů žije v chudobě, je asi 800 tisíc exekucí, jsou rodiny že mají 50 korun na den, není to mnoho jsou v jiných státech ještě větší problémy, ale kde je příčina.
Kulhavé zákony,
finanční gramotnost Čechů,
politika Bruselu,
40 letá totalita komunismu,
neb je to při budování kapitalismu prakticky normál, neb ještě vynikající výsledek ?

Původní neotázka
Dle právníků je v Česku 200 tisíc exekucí protiprávních.

Nejlepší odpověď
Drap

Příčin je celá řada, nelze určit pouze jednu. Je to případ od případu jiné.

Další odpovědi
dubraro

Příčiny a cesty k zadlužování lidí přišly spolu s kapitalismem a jsou stejné ve všech zemích s podobným společenským zřízením.
Brutální způsob provádění exekucí a mechanismy ke generování obrovských dluhů z nepatrných příčin jsou český originál a byly úmyslně vytvořeny našimi politiky.

ivzez

Kryšpíne, nebyl by nějaký odkaz na ty právníky
(na článek, v němž se to píše nebo přímo na ně)?

Já vidím hlavní příčinu v zákonech, které umožňují lichvu
a prakticky „nekontrolovaný“ nárůst původně malého dluhu.

Někdy mne napadá to, co píše i Dubraro → že zákonodárci
takto zákony (snad ) nastavili úmyslně…

led

Príčina je jednoznačne v ľuďoch
aj tých, čo si požičiavajú, aj tých, čo požičiavajú. Na druhej strane, pokiaľ zákony budú priepustné aj podvodom, tendencia nárastu exekúcii bude pokračovať. Žiaľ.
Treba si uvedomiť, že týmto vznikajú škody aj samotnému štátu, teda všetkým občanom.

da ny

„Motáte“ 2 věci dohromady… není zcela zřejmé, na co se vlastně ptáte… 😁
Uvědomte si, prosím, že toto: „40 letá totalita komunismu“ je nesmysl! U nás žádný komunismus nikdy nebyl!!! Před r. 1989 zde byl socialismus s vedoucí úlohou KSČ, tedy komunistů… :)

Příčina chudoby a nízkých mezd v ČR je snad každému zřejmá.

K otázce protiprávních exekucí…
Nejčastější příčiny jsou zřejmé. Nízké příjmy x vysoké půjčky..
⇒ neschopnost splácet, nepojištěná půjčka, ztráta zaměstnání, nemoc (případně ID).
Půjčky v nebankovních sektorech vysoké úroky, RPSN (někdy i v bance).
Neinformovanos­t/hloupost dlužníka.
S bankou je třeba jednat včas (odklad apod.). Mnoho lidí splátku neuhradí a čekají, že to „nějak projde/dopadne“.
Nezaplacené pokuty, poplatky, nájem, energie zákonná pojištění (zdravotní, sociální apod.)
Dluhy záměrné, půjčky, které dlužník úmyslně nehodlá splatit.
BYZNYS
Dluhy a dlužníci jsou byznysem pro soukromé exekutory. Nabíhá zbytečné penále (z pár tisíc jsou desetitisícové dluhy a více…). ŽIiví mnoho lidí, zaměstnanců.
Zákon
Je chyba, že dluhy/pohledávky musí vymáhat věřitel. Ten, zcela logicky nemá „páky a zaměstnance“,pro vymáhání dluhů, soudní jednání.
Pověří tedy ekekutorskou firmu.
Exekutoři by měli být STÁTNÍ zaměstnanci, finančně nezávislí na výši pohledávek,dlužných částkách. Bez obrovského nárůstu o penále.
Exekutorská firma často neoprávněně označí a „zabaví“ majetek jiné osobě. než je dlužník.
UŽ ZA 1 REPUBLIKY schovávali dlužníci před exekutory svůj majetek u příbuzných či sousedů (rádia, šperky, šicí stroje apod.)
Jistou roli tedy hraje i podvodné jednání dlužníků (zapírání majetku). Horlivý exekutor pak dnes, i neoprávněně zabaví „cizí majetek“.
Najdou se i další příčiny. Tyto jsou asi nejčastější.

Hlada

Žádná exekuce nemůže být zahájena bez exekučního titulu, což je v praxi právoplatný rozsudek soudu. Chce snad někdo tvrdit, že v Česku bylo vyneseno u různých soudů 200 000 proti­právních usnesení?
Zpráva je krajně nedůvěryhodná. Je tam někdo za údajné „právníky“ jmenovitě podepsán?

plebs

Mister Hlada, – Někteří lidé jsou semleti a nemají odvahu se ozvat. Rozhodci se ve sporech chovali jako závisláci na věřitelích.
Došel k závěru expert na exekuční spory P. Němec

plebs

Správně Da ny, – Ústava Československé republiky z roku 1960, mimo jiné, – shromažďujeme síly na přechod ke komunismu.
A později sametově bojovně a nebezpečné řinčení dozických klíčů, nám přechod zatrhlo a proto budujeme kapitalismus i když na jaře v roce 2017 vydalo USA prohlášení a posouzení, – Česko je stále rozvojovou zemí

Hlada

To plebs: Kdo žije v souladu se svými příjmy, nic nedluží nebo splácí řádně, nemůže se nikdy a za žádných okolností dostat do exekuce. Soudce ani rozhodce nemůže vydat protiprávní usnesení. Pokud by k tomu došlo, lze se odvolat.
Zprávy je nutné posuzovat také podle toho, k jakému účelu byly napsány. Za snahou odpustit dluhy se skrývají obrovské příjmy insolvenčních správců na úkor věřitelů.
Kdyby byl skutečný zájem zabránit exekucím, stačilo by zavést registr dluhů, aby věřitel věděl, komu půjčuje. Kdyby se navíc zavedla osvěta správného hospodaření a zakázaly by se reklamy na půjčky, bylo by po problému. O to ale není zájem, protože zásadní je z lidí dostat peníze, aby vzkvétalo národní hospodářství.

Dochy

A co když se ty příjmy z nějakého důvodu sníží? Třeba kvůli nemoci, úrazu apod?

ivzez

@Hlada:
Nikoliv „právoplatný“, ale pravomocný.

Problém je v nedoručování písemností. Řada lidí nebydlí v místě,
kde má hlášen trvalý pobyt, ale pošta je jim stále doručována tam.
Někteří jsou „lemplové“ a poštu si nehlídají.

Co však v případech, kdy úřady doručují na starou adresu,
přestože mají k dispozici korespondenční adresu?

Hlada

Ano, správně. Děkuju za opravu. Nepřečetl jsem si to po sobě.

S těmi schránkami je to výmluva. Kdo se přestěhuje, musí si přece zařídit přeposílání pošty.

ivzez

Tím netvrdím, že se na nedoručování nemůže někdo
vymlouvat. Ale dost je i případů, kde opravdu nic
doručeno nebylo, přestože byla na úřadě k dispozici
doručovací adresa.

ivzez

S tou korespondencí to není výmluva. Znám dost
případů, kdy člověk nahlásil úřadu doručovací adresu,
ale stále se doručovalo na původní.
Problém se výrazně zhoršil od zavedení fikce doručení.

led

Bežnú poštu nie je problém po dohode s užívateľom schránky posielať adresátovi
Ale úradné listy proti podpisu sa môže doručiť len adresátovi a ak ten na korenšpodenčnej adrese v skutočnosti nebýva, tak je s tým problém.
Najnovšie platí, na Slovensku, neviem, ako v Čechách, že platnosť úradného dokumentu je od dátumu podania listiny na pošte.