annas

Dívka, která má jméno Pygmalion … Co je pygmalionský mýtus?

Z kterého období pochází? Koho tento příběh inspiroval?
Doplňuji:
Jen doplňuji, že první věta v otázce je název písně, kterou zpívala v 60. letech Judita Čeřovská.

Ze správné odpovědi vyplyne, kdo byl(a) Pygmalion.

Nejlepší odpověď
1popelka1

Pověst o kyperském králi (pod vlivem Ovidiových Proměn) – Pygmalión je sochař, který si vytvořil ideální ženu ze slonoviny, zamiloval se do ní, oblékal ji, na jeho prosbu sochu Afrodíta oživila. Vzali se, měli dceru Pafos.
Řecká verze je trochu odlišná – Pygmalión byl ctitelem Afrodíty, ta pro něj oživila svou sochu – jmenovala se Galateia.

Mýtus o tyrském králi není tolik známý.

Pověsti pocházejí z antiky.

Příběh inspiroval hodně hudebníky – Benda, Kunz, opera Krásná Galatea od F. von Suppého.
Snad nejznámější je komedie od G.B. Shawa – Pygmalion – jméno titulního hrdiny má jen symbolický význam. Příběh je myslím jinak docela známý…
Vrchlický – báseň Pygmalion – Afrodíta v rozporu s antickou tradicí sochu neoživí a Pygmalion zešílí.
Eberle – b. Pygmalion

Zdroj: Zdroj: Bohové a hrdinové antických bájí

1popelka1

Annas, Pygmalión byla opravdu dívka? Zmátlo mě to, a tak jsem se musela podívat do knížky…. Pygmalión je jméno dvou králů – kyperského a tyrského. Pokud jde opravdu o dívku, tak tedy nevím a jsem zvědavá 🙂 A omlouvám se za vložení příspěvku – smažu ho, pokud budu mimo!

annas

Vůbec ne, Popelko. Pygmalion byl sochař, vytvořil sochu, do níž se zamiloval – proměna. Tohoto motivu proměny se užívá v např. G. B. Shawa – Pygmalion a v My Fair Lady. Ta první slova jsou z písně… reagovala jste správně. Trochu chyták.

1popelka1

Písničku jsem si už našla, začíná: „Ač není Pygmalion vůbec dívčí jméno..“ No, měla jsem nejdřív zagooglovat, než jsem začala odpovídat 🙂

kropitko

Nic nemazejte,já bych odpověděla podobně…