Díváte se někdy na on-line přenos z Pražského letiště? Opravdu je ta dráha tak křivá?

Někdy,když se nudím,tak sleduju živý přenos z letiště V.Havla. Pěkně jdou vidět přistávající a startující letadla. Je slyšet i komunikace věže s piloty. Zdá se mi ale, že ta dráha je stašně vlnitá. Myslíte,že to tak postavili úmyslně, nebo to líp nešlo?

Nejlepší odpověď
FolgoreCZ

Jeto trochu dáno úhlem kamery, když se půjdeš podívat „k plotu,“ tak to tolik nevynikne (podobně jako tato:

http://www.dan­gerousroads.or­g/asia/japan/4908-eshima-ohashi-bridge.html

poměrně známá fotka mostu v Japonsku, ale dráha opravdu není dokonale rovná a kopíruje teréní nerovnosti. Postavili to tak úmyslně. Ono to totiž ničemu nevadí. Na každém jednotlivém místě na kterém letadlo dosedá je ten úhel zanedbatelný, takže to letadla nijak neohrožuje. Samozřejmě by to šlo vyrovnat, ale bylo by to strašně nákladné, tak proč na to vyhazovat peníze.

Další odpovědi
Kepler

Vypadá to tak, protože je to snímáno kamerou s teleobjektivem, je třeba si uvědomit, že runway je dlouhá (tuším) okolo 3 km. Dráha prostě kopíruje nepatrné terénní vlny, z pohledu pilota to ani patrné moc není a ničemu to nevadí.