Fiverka

Dítě a rozbitý teploměr – co vše se mohlo stát?

Dobrý den, včera nám synek doma rozbil starší rtuťový teploměr. A ted pořád dumám jaké nebezpečí to pro něj může znamenat? Případně jestli můžeme ještě udělat nějaké opatření…Nebyla jsem u toho a podle toho, kde jsem teploměr našla ho musel rozbitý sebrat a strčit zpátky do krabičky. díky prosím kdo budete odpovídat napište prosím na jakém základě se vaše odpověď zakládá…Jestli je to jen z doslechu nebo zda to je ve vašem oboru a podobně…díky moc

Nejlepší odpověď
irij

Důležité je, jestli dítě rtuť nepozřelo. Ale to asi ne, Projevuje se to průjmem. Pokud Ano – LÉKAŘ!!!

Další odpovědi
Miroslavst

Toxicita jednotlivých sloučenin je závislá především na jejich rozpustnosti ve vodě. Z tohoto pohledu jsou nejvíce rizikové sloučeniny dvojmocné rtuti Hg+2, které jsou nebo spíše bývaly užívány jako jedy pro hubení hlodavců a jiných zemědělských škůdců.

Nebezpečnost elementární rtuti při požití je nízká. Vstřebává se cca 0,01 % požité rtuti a pokud rtuť nesetrvá v trávicím traktu delší dobu nebo není požívána dlouhodobě, nemá zřejmě žádné toxikologické účinky.

Takže bych to neviděl tak hrozně, jen v případě již zmiňovaného průjmu bych kontaktoval lékaře.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rtu%C5%A5

mosoj

Neřekl bych, že hrozí nějaká těžká otrava i když zdravé to také není. Nevím kde přesně synek ten teploměr rozbil, ale vězte, že ta rtuť je tam dosud. Ona se zbalí do takových malých kuliček, které se ničím nesetřou jenom se dají pozbírat magnetem.Časem se odpaří, bohužel páry jsou stejně jedovaté. Množství je ale velmi malé na vážnou otravu a navíc je to jednorázově. Další teploměr již těžko seženete. Že by synek rtuť pozřel je nepravděpodobné. Pouze prsty se ta kulička nedá sebrat.

Chvání rozlité rtuti znám z chemického provozu.

led

Mlieko, mlieko a ešte mlieko! Nech to vyženie z tela.
Pokiaľ by nepomáhalo – k lekárovi!