JájsemRaibek

Disponuje zaoceánská loď sonarem na měření aktuální hloubky mořského dna?

Disponuje tímto zařízením zaoceánská osobní loď-např. Queen Mary?
A v případě, že ano, je využití tohoto soaru dostupné i pro cestující, tak jako je tomu v dnešních vagonech vlaku, kdy na displei se zobrazuje aktuální rychlost vlaku?
V případě lodi by to bylo zobrazování rychlosti a hloubky dna.

Odpovědi
Kepler

Jestli sonarem disponují i zaoceánské civilní lodě nevím, ale je to možné. Byla by to aplikace zvaná ECHOLOT. Hlavní oblast použití je ve vojenském námořnictvu, vědeckém výzkumu a rybářství. I v tak podrobném článku, jako https://cs.qwe­.wiki/wiki/So­nar jsem zmínku nenašel.

Edison

Ano. A spoustou dalších systémů. Jestli jsou ale přístupné údaje cestujícím… to bych si tvrdit netroufl.

Funna

vzhledem k tomu, že sonar na měření hloubky dna má každá plachetnice, předpokládám, že sonar má určitě i zaoceánská loď…otázkou je, jakou max. hloubku dokáže zaměřit…

MichaelB

Queen Mary ho má určitě, pro cestující asi není nikde zobrazen ale určitě bych neváhal se zeptat posádky