Retko

Diskuzní fórum nebo diskusní fórum?

S/Z

A jakto, ze mi word diskuzní potrhava cervene, a diskusní nechava spravne??

Asi je jasne, ze si myslim, ze je spravne se Z.. ale potrebuju potvrdit..
Doplňuji:
to kejta: No s prominutim, ale nemuzu moc verit vyroku, ktery neni necim podlozeny.

Kazdopadne, jsem zadal obe moznosti do google, a objevilo se tam 1 800 000 vysledku se Z, a 30 000 vysledku se S… Da se tomu tedy verit, ze je spravne „Diskuzní forum“???

Nejlepší odpověď
BEAES

Obojí je správné…
Doplňuji:
Pravidla českého pravopisu uvádí, že lze napsat s i z ve slově diskus-zní, třeba fórum.

Další odpovědi
hanulka11

myslím,že lze obojí

tak jsem koukla do pravidel pravopisu a

http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=diskus­n%ED+forum

quentos

do Wordu ještě zřejmě nebyla implementována nejnovější pravidla. Jejich nejaktuálnější verze připouští variantu se Z jak u slova diskuze, tak diskuzní. Napsat S není chyba, jen se jedná o starší variantu.

mojitek

ja bych rekl,ze diskuZe,diskuZ­ní..atd

kejta

ne existuje jenom DISKUSNÍ FÓRUM

Doplňuji:
Ano omlouvám se souhlasím s quentos.Podle pravidla českého pravopise je možné obojí.

Axel

Bohužel pravopis u zdvojených souhlásek byl zjednodušen, takže uživatelé jazyka dnes u přejatých slov tápou – viz celá zdejší diskuse (nadepsaná „diskuze“…). Není tomu tak u slov adresa, agrese, glosa, komise, mise… u všech je původně dvouhláska -ss-. Nikoho nenapadne vyslovovat či psát adreza, agreze, komize, mize… tak proč zrovna dyskuze…?

anonym

Dizkutovat se nehodí, snad o tom nebudeme diskutovat

Axel

Je to jednoduché – ve slově diskuse jsou skryta původní dvě ss v latinském slově „diskussio“. Dvě ss samozřejmě nadále zachovávají všechny ostatní jazyky (kromě češtiny…) – angl., něm, fin., ital., franc., … Nikde na světě se diskuse nevyslovuje jako diskuze, ani se tak nepíše. V češtině vyslovovat „diskuze“ je známka barbarství a nevzdělanosti, a psát to se _z- je už úplně absurdní. Proč „diskuze“, proč ne rovnou „dyskuze“? když tedy jako že píšeme jak slyšíme? (což není pravda – dub., dup, atd, atd.), to je jen úchylná myšlenka jazykovědců (českých…, ne moravských). Takže cvelá debata, co je častější na googlu, atd., je mimo mísu. Ano, někteří vyslovují a píší diskuze, to je ale známka nevzdělanosti. Je to navíc problém s jinými tvary – když diskuze, tak přeci diskuzovat, ne? jako schůze -s schůzovat. Jinak neznělé -s- přechází v neznělé -t-, takže pouze „diskuse – diskutovat“.

Axel

Podobně se správně vyslovuje a píše dále např. režisér (régisseur), renesance (renaissance), apod. Opravdu jen negramota napíše „renezance“ (asi mu to připomíná řezance), nebo režizér, či příp. režižér.

Axel

Bohužel pravopis u zdvojených souhlásek byl zjednodušen, takže uživatelé jazyka dnes u přejatých slov tápou – viz celá zdejší diskuse (nadepsaná „diskuze“…). Není tomu tak u slov adresa, agrese, glosa, komise, mise… u všech je původně dvouhláska -ss-. Nikoho nenapadne vyslovovat či psát adreza, agreze, komize, mize… tak proč zrovna dyskuze…?

anonym

diskusní je postaru.

Axel

Ano, diskusní je postaru, a je to správně. Dyskuzní je nově, a je to špatně. Stejně jako dyskuzovat.