Rafaelo111

Disk na system a na data

Jak se daji zkombinovat 2 disky.
Nepřijde mo vhodné použit SSD jako systemovy disk, neboť systém rovněž pracuje s daty (jen se podívat do správce úloh a disk nejen že jede ale taky taky jsou zde ve správci ukázány aktuální rychlosti čtení a rychlosti zápisu). Systém pracuje a zapisuje na disk taky data z webového prohlížeče.
Pokud sami nevytváříte (nezapisujete) hodně dat tak může byt SSD použito jako datový disk.
Hlavní rozdíl v pouzití SSD mi přijde v tom, že pokud ho použiji jako systémový disk a SSD odejde, tak se moc nestane, narozdíl od druhého případu kdy SSD použiji jako datový disk.
V případě HDD mám strach, že mi odejde při mechanickém poškození (spíše doufám po pádu, než že by odešel sám).
Jak vhodně zkombinovat 2 disky, abych nepřišel o data z datového disku (napadlo mě mít SSD jako datový disk, s tím, že občas budu zálohovat na Flashdisk). Ale zálohovat můžu i HDD na Flashdisk

Nevíte, kolik toho systém a webový prohlížeč zapisuje na systémový disk (samozřejmě webový prohlížeč zapisuje množství dat podle používání prohlížeče, ale webový prohlížeš zapisuje na systémový disk i soubory cookie a nějaké recovery prohlížeče – o tato data a jejich velikosti se mi jedná – jaké množství takových dat prohlížeš neustále zapisuje? Zjišťoval ste někdo na pc?

Za mě mi přijde optimum HDD na systém a SSD na data

Odpovědi
elkon

SSD jako systémový disk a HDD jako datový disk

Mám to tak a funguje to OK. Pak ještě používám externí disk na data a NAS.

Filip84

SSD jako systémový disk a HDD jako datový disk

SSD diskem, pokud tedy nejde o nějaký hodně obstarožní a starý počítač, systém velmi zrychlíš. Na ukládání dat je SSD pořád hodně drahý.

aliendrone

SSD jako systémový disk a SSD jako datový disk

Popravdě mi tato otázka přijde dnes poněkud přežilá. Investovat do plotnového HDD v PC je řešení z nouze cnost. V PC mají být JENOM SSD disky (u NTB platí dvojnásob). Tečka. A objemná, málo užívaná data (např. filmy) skladovat na NAS (síťovém úložišti), tam přichází v úvahu i dnes použití plotnových HDD, přirozeně ve vhodném RAIDu pokud možno umožňující hotplug (dle vlastní úvahy/potřeb) a NUTNÝ gigabitový ethernet.

Každopádně použít dnes plotnový HDD jako sytémový je kapitální NESMYSL. Fakt, že prohlížeč „ukládá data“ na to nic nemění. Adresář „Download“ máš téměř na tuty na sysdisku (a odtamtud stažené bejkárny dle úvahy převexlujvoeš, pokud tedy nenastavuješ cílové umístění staženého obsahu individuálně pro každou blbost), stejně tak je na něm uložená cache prohlížeče. Takže vo-vo-vo-vocovlastněGO? ;) :)

Lgee

HDD jako systémový disk (z důvodu neustálého zapisování dat systému a webového prohlížeče) a SSD jako datový disk (jako ochrana dat v případě pádu)

Hlada

SSD jako systémový disk a HDD jako datový disk

V anketě je málo možností. Myslím, že běžný uživatel nepracuje s tak velkým objemem dat, aby musel mít v PC dva disky. Stačí jeden SSD a objemná data mít v záloze na jiných místech na několika HDD a na jednom z nich udržovat aktuální klon pracovního disku.

Dochy

SSD jako systémový disk a HDD jako datový disk

Je problematické odpovědět s tím, že by mělo jít o univerzální odpověď pro každého. Myslím, že většině lidí, (pokud budou mít možnost zapojit dva disky zároveň) bude vyhovovat toto uspořádání. Dočasné soubory vč. prohlížečových sušenek jdou obvykle na systémový disk. Smysl a hlavní přínos SSD jako systémového disku je zrychlení systému. Právě různé dočasné soubory, swap a podobně. Plotnový jako datový má smysl ve slušné spolehlivosti a ceně v poměru ke kapacitě. Ale jako sytémový je v současnosti naprd, protože většinová okna se systémovým diskem pracují prakticky neustále a tam ty časy plotnového disku šíleně vadí.