imperat0r

Disk C a D – jak vyřešit?

Zdravim, mam skoro plny disk C, protoze se mi na nej vse uklada a disk D je celkem prazdny. Poradite mi at presunu soubory na disk D a tim vyprazdnim disk C. Ale co kdyz stahuju program, pro ktery potrebuji 15GB na disku? To se na disk C nevejde. Kdyz dam spravovat uloziste, zmensim disk D, tak mi ale nejde rozsirit disk C. ( tlacitko rozsirit je sede). Proto se ptam jak ho lze rozsirit, kdyz to jednoduse nejde a programy co na to existujou neznam a neumim s nimi.

Disk C a D

Odpovědi
gecco

Zavolej si někoho zkušenějšího… A od něj si něco okoukej a zbytek se pak nauč…
😉
Určitě je možné některé soubory přesunout z C: na D: (ty, které nepotřebují přesné umístění, systém nemá nastavenu cestu) – fotky, videa, muziku…
Pak můžeš na D: umístit swapy…
Můžeš na D: i instalovat programy…
Velmi pravděpodobně můžeš i rozšířit C: na úkor D: (i když, pokud máš aspoň trochu slušně navrženou velikost C", nedělal bych to),
Ale musíš o tom všem aspoň něco vědět…
😉
_____
Jen – pro příště – vždycky u takovéhoto dotazu uveď OS a lépe i HW, o němž píšeš…

arygnoc

nehovoríte, či sa jedná o logické disky na jednom hdd didku alebo o dva hdd disky.
dva hdd disky nemožno spojiť.

dva logické disky (oddiely) spojíte nasledovne:
v prvom rade zálohujte dáta z oboch diskov.

pokiaľ je na jednom z diskov systém (win?), treba urobiť inštaláciu a NEVYTVÁRAŤ oddiely (C:, D:, …), vznikne jeden disk (oddiel). inak to nejde.

ak na diskoch nie je systém:
(po zálohovaní)
zrušiť odddiel C:
zrušiť oddiel D:
vytvoriť oddiel C: (zadať mximálnu ponúkanú veľkosť).
vykonáte v správe diskov.

potom môžete dáta nakopírovať späť.

😉

gecco

Arygnoc – dovolím si nesouhlasit…

  1. je lepší mít disk rozdělený (na C: a D:) – už třeba jen z důvodu reinstalace – C: reinstaluju, D: se to nedotkne…
  2. je možné do clusteru (logického disku) spojit i dva fyzické disky…
  3. reinstalací stávajícího stavu velmi pravděpodobně uvoní C" – ale pokud nebude vědět, co a kam může ukládat, zanedlouho si je znovu zaplní…

😉

arygnoc

hovoril som o spojení diskov, nie o manipulácii s miestom na diskoch, s veľkosťou oddielov (asi som otázku zle pochopil).

inak samozrejme nemám výhrady – delený disk na systém a dáta je vždy rozumné riešenie.
bohužiaľ, predajcovia ho predávajú vždy delený 50–50, takže reinstalu i nového počítača/nb s jedným diskom (hdd) sa nevyhnem (potrebujem 1 tb pre systém???).

napriek deleniu disku zálohujem pravidelne oba disky, tudíž je jedno (aspoň pre mňa), či mi kľakne iba systém alebo celý hdd.

😉