postcd

Dilema rychlosti jízdy na silnici s dvěma jízdními pruhy. V kterém jet?

v pomalém pruhu jedu o 5km/h pomaleji a v rychlém auta jedou o cca 10km/h rychleji než je povolená rychlost (80km/h). V pomalém se mi nechce jet, a rychlost překračovat o více jak 5km/h také ne. Mám vjet do rychlejšího pruhu a jet cca 80–85km/h a brzdit tak ty za mnou?
Doplňuji:
teď mám na mysli městský okruh, jde o dlouhou silnici kde jsou dva pruhy jedním směrem a hustší provoz (ne vyloženě oba dva pruhy plné), ale když vybočím do rychlejšího a pojedu podle předpisů tak mě za pár sekund dojede někdo kdo jede proti předpisům a brzdím ho po dobu asi 20 sekund než jsem schopen se zařadit opět před pomalíky.

Nejlepší odpověď
setapouch

Co rika zakon? Mimo obec se jezdi vpravo, v obci muzes jet ve kterem chces. Ze to nekteri ridici nevedi je jejich problem.
Doplňuji:
To, že jedu podle předpisů nebo o 5 km/hod míň, neznamená přestupek proti plynulosti dopravy. Za to se považuje bezdůvodně pomalá jízda, což rozhodně není zákonný rychlostní limit.

Další odpovědi
gecco

…„brzdit tak ty za mnou“… – to bys páchal dopravní přestupek, v levém pruhu mají ti rychlejší (kteří tě dojedou) přednost – jsi povinen jim uhnout (dát přednost) – pokud to situace v pravém pruhu umožňuje.
Pokud to situace (podle tebe) v pravém pruhu neumožňuje, nedicv se, budou-li tě ´podjíždět´ (předjíždět zprava) – v takovém případě totiž mohou využít ustanovení o souběžné jízdě.
___
A – co tě vede k tomu, abys ty rychlejší omezoval???

Doplňuji:
Mosoji, jestli tím …„Tady radí člověk, který neví“… myslíte můj příspěvek, pak doporučuju ctěné pozornosti Zákon č. 361/2000 Sb., §12, odst. 3, cituji:
„Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.„
___
Nevšiml jsem si, že by se tam psalo něco o "uzavřené obci“…
😁

cukrar

postcd,
hodně záleží jakíá je hustota provozu.
Páč vy nesmíte bránit v jízdě rychleji jedoucímu vozu. Je naprosto jedno, že Vás v levém pruhu dojelo auto, které jelo rychleji jak mělo, ale vy mu nesmíte bránit v jízdě a musíte se uhnout. Pokud je ale kam. Proto zdůraznuji, že se bude situace odvíjet od hustoty provozu.

Doplňuji:
doporučuji přečíst zákon 361/2000, §12,
V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznacených na vozovce v jednom
smeru jízdy smí ridic motorového vozidla užívat k jízde kteréhokoliv jízdního pruhu; pritom se nepovažuje
za predjíždení, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhu rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud
by vozidla jedoucí soucasne ve všech jízdních pruzích bránila v jízde rychleji jedoucímu vozidlu, musí
ridic jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdríve uvolnit; to neplatí, užívá-li ridic levého
krajního jízdního pruhu k odbocování, otácení nebo pri soubežné jízde podle odstavce 3. Ridic nákladního
automobilu o celkové hmotnosti prevyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka presahuje 7 m,
zvláštního motorového vozidla a motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km.h-1 smí levý krajní
jízdní pruh užít k jízde, jen jestliže je to nutné k objíždení, predjíždení, otácení nebo odbocování.

Vosk

To určitě nejezdi. Ono dnešní řidiči by tě vytroubili, popř. vyblikali a dokonce i podjeli zprava. Jen je nech ať si jezdí rychle, na každého jednou dojde..
Doplňuji:
Doplňuji: určitě taky nekědy spěcháš, stejně jako každý, takže by tě také rozhodně naštvalo kdyby tě někdo v „levém“ brzdil.

Funna

tak tohle dilema mám taky…ale na druhou stranu se odmítám „táhnout“ za někým co jede 65, když je tam 80…a když přejedu doleva a nějaký rychlík mne dojede apřitom jedu na tachometru přes 85 (v reálu je to těch 80), tak mu uhnu, když je kam…no a když není, tak si říkám, že má prostě smůlu…já se z něho nepo__ru, já nic neporušuji, to on jede, jako kdyby to ukradl…a odpovědi: by mě naštvalo, kdyby mě někdo brzdil nejsou moc duchaplné, protože když já lehce překračuju rychlost, tak nikoho nebrzdím…to pak můžou říct všichni, že někam spěchají a bude se po městě jezdit 120…a až vám nějaký takový rychlík přejede třeba dítě, tak jsem zvědavá jak budete říkat…to nic, to on jenom spěchal, já ho chápu!

mosoj

Tady radí člověk, který neví že souběžná jízda je povolena pouze v uzavřené obci ( městě). Na silnici raději dál od něho.
Takže je dobré upřesnit kde tu tvoji jízdu chceš praktikovat.

setapouch

Jestli je „městský okruh“ v obci, pak platí, že neexistuje nic jako pomalý nebo rychlý pruh, můžeš jet v jakém chceš. Nesmíš jet bezdůvodně pomalu. Jestli tě někdo dojede, je jeho problém, může tě „předjet z prava“, protože v v obci nejde o předjíždění. A případné troubení a blikání svědčí pouze o neznalosti trouby, nic si z toho nedělej. Nicméně si připrav kameru – je s podivem, jak často jde hloupost ruku v ruce s agresivitou.