Avatar uživatele
postcd

Dilema rychlosti jízdy na silnici s dvěma jízdními pruhy. V kterém jet?

v pomalém pruhu jedu o 5km/h pomaleji a v rychlém auta jedou o cca 10km/h rychleji než je povolená rychlost (80km/h). V pomalém se mi nechce jet, a rychlost překračovat o více jak 5km/h také ne. Mám vjet do rychlejšího pruhu a jet cca 80–85km/h a brzdit tak ty za mnou?
Doplňuji:
teď mám na mysli městský okruh, jde o dlouhou silnici kde jsou dva pruhy jedním směrem a hustší provoz (ne vyloženě oba dva pruhy plné), ale když vybočím do rychlejšího a pojedu podle předpisů tak mě za pár sekund dojede někdo kdo jede proti předpisům a brzdím ho po dobu asi 20 sekund než jsem schopen se zařadit opět před pomalíky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3463 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
setapouch

Co rika zakon? Mimo obec se jezdi vpravo, v obci muzes jet ve kterem chces. Ze to nekteri ridici nevedi je jejich problem.
Doplňuji:
To, že jedu podle předpisů nebo o 5 km/hod míň, neznamená přestupek proti plynulosti dopravy. Za to se považuje bezdůvodně pomalá jízda, což rozhodně není zákonný rychlostní limit.

Upravil/a: setapouch

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

…„brzdit tak ty za mnou“… – to bys páchal dopravní přestupek, v levém pruhu mají ti rychlejší (kteří tě dojedou) přednost – jsi povinen jim uhnout (dát přednost) – pokud to situace v pravém pruhu umožňuje.
Pokud to situace (podle tebe) v pravém pruhu neumožňuje, nedicv se, budou-li tě ´podjíždět´ (předjíždět zprava) – v takovém případě totiž mohou využít ustanovení o souběžné jízdě.
___
A – co tě vede k tomu, abys ty rychlejší omezoval???

Doplňuji:
Mosoji, jestli tím …„Tady radí člověk, který neví“… myslíte můj příspěvek, pak doporučuju ctěné pozornosti Zákon č. 361/2000 Sb., §12, odst. 3, cituji:
„Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.„
___
Nevšiml jsem si, že by se tam psalo něco o "uzavřené obci“…
😁

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cukrar

postcd,
hodně záleží jakíá je hustota provozu.
Páč vy nesmíte bránit v jízdě rychleji jedoucímu vozu. Je naprosto jedno, že Vás v levém pruhu dojelo auto, které jelo rychleji jak mělo, ale vy mu nesmíte bránit v jízdě a musíte se uhnout. Pokud je ale kam. Proto zdůraznuji, že se bude situace odvíjet od hustoty provozu.

Doplňuji:
doporučuji přečíst zákon 361/2000, §12,
V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznacených na vozovce v jednom
smeru jízdy smí ridic motorového vozidla užívat k jízde kteréhokoliv jízdního pruhu; pritom se nepovažuje
za predjíždení, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhu rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud
by vozidla jedoucí soucasne ve všech jízdních pruzích bránila v jízde rychleji jedoucímu vozidlu, musí
ridic jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdríve uvolnit; to neplatí, užívá-li ridic levého
krajního jízdního pruhu k odbocování, otácení nebo pri soubežné jízde podle odstavce 3. Ridic nákladního
automobilu o celkové hmotnosti prevyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka presahuje 7 m,
zvláštního motorového vozidla a motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km.h-1 smí levý krajní
jízdní pruh užít k jízde, jen jestliže je to nutné k objíždení, predjíždení, otácení nebo odbocování.

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Vosk

To určitě nejezdi. Ono dnešní řidiči by tě vytroubili, popř. vyblikali a dokonce i podjeli zprava. Jen je nech ať si jezdí rychle, na každého jednou dojde..
Doplňuji:
Doplňuji: určitě taky nekědy spěcháš, stejně jako každý, takže by tě také rozhodně naštvalo kdyby tě někdo v „levém“ brzdil.

Upravil/a: Vosk

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

tak tohle dilema mám taky…ale na druhou stranu se odmítám „táhnout“ za někým co jede 65, když je tam 80…a když přejedu doleva a nějaký rychlík mne dojede apřitom jedu na tachometru přes 85 (v reálu je to těch 80), tak mu uhnu, když je kam…no a když není, tak si říkám, že má prostě smůlu…já se z něho nepo__ru, já nic neporušuji, to on jede, jako kdyby to ukradl…a odpovědi: by mě naštvalo, kdyby mě někdo brzdil nejsou moc duchaplné, protože když já lehce překračuju rychlost, tak nikoho nebrzdím…to pak můžou říct všichni, že někam spěchají a bude se po městě jezdit 120…a až vám nějaký takový rychlík přejede třeba dítě, tak jsem zvědavá jak budete říkat…to nic, to on jenom spěchal, já ho chápu!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Tady radí člověk, který neví že souběžná jízda je povolena pouze v uzavřené obci ( městě). Na silnici raději dál od něho.
Takže je dobré upřesnit kde tu tvoji jízdu chceš praktikovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
setapouch

Jestli je „městský okruh“ v obci, pak platí, že neexistuje nic jako pomalý nebo rychlý pruh, můžeš jet v jakém chceš. Nesmíš jet bezdůvodně pomalu. Jestli tě někdo dojede, je jeho problém, může tě „předjet z prava“, protože v v obci nejde o předjíždění. A případné troubení a blikání svědčí pouze o neznalosti trouby, nic si z toho nedělej. Nicméně si připrav kameru – je s podivem, jak často jde hloupost ruku v ruce s agresivitou.

před 3463 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek