Pavel Kohán

Díky čemu dříví hoří?

Zdravím, chtěl bych se ze zajímavosti zeptat. Jak to že je dříví hořlavé?

Nejlepší odpověď
anonym

Dřevo je obnovitelný materiál organického původu, který má velmi široké využití. Již odpradávna jej naši předkové využívali ke stavbě obydlí, k výrobě nábytků, nářadí a v neposlední řadě i jako palivo.

Vzhledem k své chemické struktuře se dřevo řadí k hořlavým materiálům, přičemž jeho hořlavost závisí na těchto faktorech:
◦na rozměrech – masivnější konstrukce jsou z požárního hlediska odolnější
◦pórovitosti – pórovitost podporuje hoření
◦na vlhkosti – požární odolnost se s rostoucí

1. Bodem vzplanutí je označována taková teplota dřeva, při které se v důsledku termického rozkladu vyvine dostatečné množství plynů, které ve směsi se vzduchem při přiblížení plamene vzplanou a po jeho oddálení uhasnou. Bod vzplanutí leží u dřeva v rozmezí 180 – 275 °C a závisí na druhu dřeva, hustotě, chemickém složení a vlhkosti dřeva. Bod vzplanutí je jasně definovatelný pouze u tekutin. 2. Bodem hoření je označována taková teplota, při které dřevo po oddálení vnějšího zdroje plamene samo dále hoří. Bod hoření se u dřeva pohybuje mezi 260 – 290 °C. 3. Bodem zápalnosti je označována taková teplota, při které se plyny vzniklé termickým rozkladem při dodání kyslíku samovolně vznítí. Bod zápalnosti udřeva leží mezi 330 – 520 °C. Také zde je výrazný vliv všech výše uvedených faktorů.

Další odpovědi
mosoj

Hoření je chemický exotermní proces ke kterému je potřeba hořlavé látky a okysličovadla.
Dřevo je hlavně celulóza, lignin a pryskyřice. Toto jsou hořlavé látky. Po zahoření a dosažení cca teploty 200oC dochází k rozkladu dřeva a vzniku hořlavých plynů.

http://www.to­penidrevem.cz/in­dex.php?page=cla­nek&cid=4524cab599676