Hanz Blažek

Díky čemu byli husité tak úspěšní ve svých bitvách ?

Nejlepší odpověď
Pájo

Především byli úspěšní díky revoluční změně taktiky bole. Ne již rýtíř proti rytíři, pěšák proti pěšákovi na volném prostranství…ale vozová hradba (jako mobilní opevnění), využití příhodného terénu, použití zbraní upravených z běžného zemědělského náčiní (ve složení husitských vojsk co do počtu převažovali sedláci a venkovští bezzemci, tedy námezní zemědělská síla). Tato skutečnost si sama o sobě vynutila použití takových zbraní (ty byly později přizpůsobeny válečným potřebám), hlavně nevyžadovaly dlouhého cviku (cepy, palice, kopí, vztyčené kosy, lehké tarasnice připevňované k bočnicím vozů).
Bez této vojenské invence a dobrého vedení – velení by jim víra dlouho nevydržela.
K úspěchu jim pomohlo i to, že byli poměrně dlouho podceňováni z hlediska vojenské síly a nebyli zpočátku vnímáni jako velká hrozba.

Další odpovědi
annas

Měli stanovena přísná pravidla chování a boje:

  1. Žižkův vojenský řád. – kázeňský řád, který stanovil vysoké morální požadavky, stejné povinnosti pro všechny, tvrdé tresty za nekázeň.
  2. Dále píseň Ktož jsú boží bojovníci – nejen píseň náboženská, ale i vojenská, bojovná. Jejím cílem bylo posílit sebevědomí, dodat odvahu, statečnost, požadovat kázeň, sjednotit k boji. Když tu píseň zaslechl nepřítel, utíkal pryč.

led

Keď zlúčite odpovede Annas a Pajo máte odpoveď.
K tomu aj veľká podpora obecného ľudu, ktorí im pomáhali aj tzv.výzvednou a záškodníckou službou (povedané moderným pomenovaním).
Na rozdiel od križiackých vojsk ich porážka pre nich znamenala smrť.

Drap

Bylo to díky nadšení ,víře,a netradičnímy postupy vedením boje.

jendahun

Na jednu důležitou věc se tu zapomnělo… na zoufalství a že nebylo cesty zpátky.Moc dobře si uvědomovali,jak by to s nimi dopadlo,kdyby bitvu prošvihli.To je obrovský hnací motor se kterým nepočítali ani Němci u Stalingradu­.Zoufalství je to.

MacChill

Díky odhodlanosti