petka

Digitální vysílání – co a jak?

Dobrý den, v našem regionu se blíží změna na digitální vysílání a my stále nevíme, co a jak. Pokud chceme nějaké řešení pro celý panelák, je možné jen přidat nějakou anténu pro celý barák? Nebo si každý musí ke své TV koupit nějakou krabičku?

Nejlepší odpověď
dave09

Převést signál z antény v nezměněné podobě nelze. Anténa může ve většině případech zůstat stejná, ale je nutné upravit ústřednu STA a rozšířit ji o kanálovou jednotku pro DVB-T signál. V případě realizace tohoto řešení je nutné mít u každé televize zvláštní set top box.

Převod digitálního signálu na analogový již na střeše je možný, ale není příliš perspektivní. Za několik let již nebudou na trhu analogové televizní přijímače a znovu budete mít podobný problém. Nemluvě o ztrátě možností, které digitální vysílání přináší.

Technicky je ovšem možné provést kombinaci těchto dvou řešení. Tedy umožnit části baráku využívat plně digitální vysílání (ti co budou mít set top boxy) a přitom převádět několik programů do analogu pro staré televize (ti co zatím nechtějí set top box). Druhá skupina se může později připojit k první a pořídit si set top boxy.

Pokud se budete chtít vyhnout vylepšení STA, musí si každý pořídit vlastní anténu a vlastní set top box. Případně si obstarat kabelovou televizi, či satelit.

Další odpovědi
blesk26

Pokud se nepletu, tak žádný set-top-box pro celý panelák neexistuje. Existují tyto 2 možnosti: buď se signál z antény přepraví v neupravené podobě a ke každé televizi si budete muset pořídit set-top-box (řádově 500 – 5000Kč), nebo se na střeše převede digitální signál na analogový a v tom případě to přehraje každá televize.