MrGandy

Digitální posuvné měřítko

Dobrý večer,
rád bych se zeptal na pár informací ohledně digitální „šuplery“. Na internetu jsem viděl tyto digitální meřítka již za 200 Kč a hned pod ním za 2000, 5000Kč. Je velký rozdíl v kvalitě meření? Protože, jestli bude mít kus 15mm a mně to ukáže 14,8mm, tak jsme se sekli o délku přirovnatelnou pěti panelékům :)

Děkuji a přeji pěkný večer

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak jsem to byl zkusit.
Mám dvě posuvné měřítka (šuplery) a jednu digitální od Lidla asi za 350 Kč.
Na dříku 8 mm vrtáku na šuplerách cca 7,9 na digitálním laciným 7,94.

  1. Na mechanickém s bídou odečteš ty desetiny.
  2. Na digitálním odečteš až setiny, takže můžeš lépe upřesnit tu desetinu.

Pamatuj že šuplery jsou pro měření max desetin mm a ješte s odhadem. Na přesnější měření se používá mikrometr. Ono je to také o přítlaku při měření při takto malých mírách.

Digitální šuplery i laciné bych se nebál. Samozřejmě že má nějakou přesnost, ale při digitálním měření si při určitém přítlaku nuluješ stupnici. Takže přesnost ( nebo lépe nepřesnost měřidla) se projeví jen v rozmezí měření a to je proti mechanické šupleře vždy o hodně přesnější.

Další odpovědi
Drap

U každého měřidla by měla být uvedena přesnost,maximálně možná úchylka

BANAN93

dráp neni to spíš odchylka ?
Doplňuji:
v podstatě souhlasím s drápem – ale je také umění s ní umět přesně měřit (praxe) – doporučuji si zapůjčit nějaké johansonovy měrky – a na nich si vyzkoušet přesné měření

honza19hk

digitální šupléra je dobrá věc,ale je lepší si připlatit akor pokud děláš přesnou práci třeba na soustruhu,fréze atd.. Ono pak když máš mít např ložisko s tolerancí H6 a posuvka ti ukáže o 2 desetiny víc tak ho prostě do domečku nedostaneš. Kupovat šulpéru za 200 je vyhazování peněz.

Conchus

Napřed je asi lepší ujasnit si co a s jakou přesností budu měřit a pak teprve začít shánět. Já si vystačím s obyčejnou šuplérou už 60 let a když chci něco přesněji, půjčím si mikrometr.