Miroslavst

Digitální certifikát

Co mám dělat s osobním certifikátem? Jak mám podepsat email, který odesílám? Když jsem posledně (myslím loni) odelslal certifikát jako přílohu, tak mi ho hned zneplatnili a musel jsem si nechat vystavit nový. Prý jsem tím ohrozil bezpečnost. Jak ho teda použít? Děkuji za vysvětlení.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi, ale nezajímá mě kolik a jakých druhů je certifikátů, ale jak ho použít. Pro gangstu: no dobře, to už vím, ale co mám teda jako v mejlu podepsat? To mám nakonec místo svého jména napsat: ano, jsem to já s certifikátem? nebo co jako?
Fakt to nechápu. Ono ani není kam vložit do toho mejlu, pokud vložím jako přílohu, vlastně posílám ten certifikát. Tak co mám teda poslat?

Nejlepší odpověď
GangstaHelper

Tím, že jste poslal certifikát někomu jinému, to je jako byste mu dal klíče od domu, nebo přesněji, dal mu svou občanku. Pokud má Váš certifikát, tak se pak může vydávat za Vás. Certifikátem jste měl email „označit“, ne ho odeslat.

To je ale vše, co Vám jsem k tomuto schopen říct :). Párkrát v životě jsem s tím už pracoval (internetbanking…), emaily jsem ale ještě nepodepisoval.

No půjde to asi jen přes outlook (nebo jiného klienta). Posílání certifikátu na nějaké webové rozhraní, jestli to nějaké podporuje, je už teoreticky nebezpečné.

No a proč myslíte, že se Bill Gates píše se všema těma nápovědama? V outlooku si dám Nápověda a témata nápovědy. Pak ve složce Vytvořit a poslat email mám položku Posílání zabezpečených zpráv (můj překlad nebude 100%ní). A tam je to dost polopaticky vysvětleno (anglicky, samozřejmě). Tak tam zkuste nakouknout. Je to Outlook Express (ten, co příjde s Windowsem, ne z Officu).

Bill je takový dobrák, tady vám to dokonce (strojově :D) přeložil http://suppor­t.microsoft.com/kb/2861­59/cs

Další odpovědi
Lotty

Jde-li o ten certifikát, o který myslím, že ti jde, pak budeš mít k němu soukromý a veřejný klíč. Abys mohl něco s certifikátem poslat, je třeba mít program od certifikační autority, která ti certifikát vydala, nebo se zeptat přímo jí. Co nás o tomhle ve škole učili bylo, že pro posílání údajů s certifikátem existuje speciální program, do kterého je zadat, myslím spíš veřejný klíč pro poslání e-mailu. Pokud budeš e-maily přijímat, měl bys tam zadávat svůj soukromý klíč, kterým ověříš u druhé strany shodu, že jde opravdu o tebe. Alespoň takhle nás to učili.

Marvan

Podle zdroje, certifikáty se vydávají v několika třídách. Třída 1 je určena pro přenos certifikátu e-meilem.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­gitáln%C3%AD_cer­tifikát

nabubindes

je třeba certifikát nainstalovat do outlook