mikik

Jak vyřešit můj problém se zahrádkou?

Dobrý den.Chci se zeptat.Zdědil jsem po babičce dům se zahrádkou ale před časem se zjistilo ,že zahrádka je sousedova.Zahrádka byla asi jen tak na usta babičce darována nebo nevím třeba ji i mohla zaplatit.Ale to už po prarodičích asi nikdo jezjistí.Teď ptatím sousedovi za užívání pronájem jednou za rok.Zahrádku bych si chtěl nechat ale myslím si že za tu zahrádku bude chtít soused hodně peněz.Kdyby jsem se se sousedem nedohodl na ceně ,existují i jiné varianty.Za odpovědi předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Schluker

Je v katastru zapsan jako majitel soused? Pokud ano, tak je zahradka jeho a pokud ji nepronajme, muze s ni nalozit jak sam uzna za vhodne.

Vam zbyva budto akceptovat prodejni cenu nebo ozelet zahradku. Navic pokud sousedovi platite za uzivani, tak zjevne jeho vlastnicke pravo uznavate a neni se tedy o cem bavit.

Další odpovědi
Dochy

Pokud byste nějaký čas zahrádku užíval, nebo to řešil hned při dědictví, bylo by možné se pokusit o „vydržení“. To funguje v případě že jse přesvědčeni, že majetek je váš (či babičky) a dlouhodobě o něj s tímto přesvědčením pečujete. Je to víceméně právě pro případy kdy se něco dohodlo, ale nedořešilo se to úředně a po desítkách let už k tomu nejsou dohledatelné žádné doklady a často jsou i pamětníci po smrti. Pokud jste jeho vlastnictví už jednou uznal a platíte mu asi už jedině se dohodnout na koupi. Doporučuji konzultaci s právníkem.