Ajkax

Dietolog vyvrací 16 údajně největších dietních mýtů. Souhlasíte s ním ve všech bodech?

1. Z tuku se tloustne.
Ne! Maso (až 0,5 kg denně) a tuk (80 až 120 g denně) jsou naprosto v pořádku.

2. Když budu jíst méně, zhubnu.
Ne! Kdo jí méně, ztrácí svaly, které jsou spalovačem tuků. Omezíte-li radikálně příjem kalorií, začne si vaše tělo paradoxně dělat větší tukové zásoby na »horší časy«.

3. Ovoce je dobré na hubnutí.
Ne! Nikdy nejezte ovoce večer! Fruktóza aktivuje inzulin a zastaví noční spalování tuků. Navíc – ovoce je kalorické. Třeba jeden velký banán má v sobě 192 kalorií, to je jako 12 kostek cukru. A jablečný džus má dokonce víc kalorií než coca-cola!

4. Sůl zvyšuje krevní tlak.
Ne! Studie ukázaly, že ani velké množství soli (15 až 20 g denně)nezpůsobuje vyšší krevní tlak. Sůl se ukládá v kostech a pokožce. Máte-li ale nadváhu, měli byste příjem soli opravdu omezit.

5. Cukr způsobuje cukrovku.
Ne! Tělo bezpodmínečně potřebuje 100 až 200 g cukru denně. Jednak pro mozek a jednak jako zdroj energie pro ledviny, krevní destičky, játra a svalové tkáně. Navíc se díky němu bílkoviny z potravy v těle rozkládají na teplo.

6. Po hranolkách se tloustne.
Ne! Vázáním bramborového škrobu na tuky způsobují hranolky mnohem méně inzulínových reakcí než např. celozrnný chléb.

7. Kečup škodí dětem.
Ne! Vysoká koncentrace červeného barviva lycopinu dokonale chrání buňky v těle, mnohem lépe než třeba jablko.

8. Po ovocném jogurtu se hubne.
Ne! Směs živočišných bílkovin a cukru nutí tělo spotřebovávat inzulín a usazovat tuky.

9. Zelenina chrání před rakovinou.
Ne! Studie vědců z celé Evropy blahodárný vliv zeleniny neprokázala.

10. Vejce zvyšují hladinu cholesterolu.
Ne! Přebytečný cholesterol z potravy je střevy vyloučen z těla.

11. Čokoláda je nezdravá.
Ne! Správná čokoláda obsahuje rostlinný tuk, kakaový olej, často i zdravý ořechový tuk a 30 až 40 g cukru, který se ale do krve dostává díky svému vázání na tuky velmi pomalu.

12. Po produktech »light«se hubne.
Ne! Často je u nich jen snížen přídavek tuků. Energetická hodnota ale zůstává kvůli přirozenému složení stále vysoká.

13. Sýry jsou zdravé.
Ne! Většina druhů sýrů obsahuje mnohem více tuků než leckterý salám.

14. Kdo nesnídá, snáze shodí kila.
Ne! Tělo bez snídaně nedosáhne ideální teploty (37 °C), aby látkovou výměnou spálilo dostatečné množství tuků. Lidé, kteří nesnídají, jsou náchylnější k nadváze.

15. Čím víc budu sportovat,tím budu hubenější.
Ne! Vybírejte si jen sport, při kterém se spalují tuky, a nikoli cukry. Cukry se spalují v případě intenzivního výdeje energie. Aby se spalovaly tuky, je nutné udržovat delší dobu nižší pohybovou frekvenci. Sportovní tempo, při kterém se spalují tuky, je takové, při kterém jste schopni ještě mluvit.

16. Po páté hodině se nejí.
Ne! Odborníci doporučují jíst poslední jídlo 2 hodiny před tím, než jdete spát.

Nejlepší odpověď
aloevera5

Pardon, ale zde nemůžu souhlasit s drtivou většinou mýtů. Kdo se odpověďmi na tyto mýty bude řídit, tak potěš pánbůh. Leda, že to někdo napsal jako fór a čeká na odezvu:

  1. Maso bychom neměli jíst denně, ale maximálně 2–3 týdně. To, že nejsme na maso příliš vybavení ukazuje délka doby, kterou maso uvnitř nás hnije. Maso se těžce rozkládá v žaludku (2–4 dny), obrovská energie se spotřebuje na štěpení živočišných bílkovin. Každý ví, že když sní flákotu masa, udělá se mu hned lépe, když toto těžké jídlo zapije pivem nebo panákem a potom nějakou dobu bude odpočívat. Člověk se cítí po obědě, když sní maso unavený, když si dáte zeleninový salát, tak unavení nebudete.
  2. Když budete jíst méně nebo častěji menší porce, zhubnete. Ale s odpovědí souhlasím, pokud by zněla, když nebudete jíst vůbec nebo hodně málo, tak omezíte radikálně příjem kalorií, a vaše tělo si paradoxně začne dělat větší tukové zásoby na »horší časy« a pak budete i ztrácet svaly, které jsou spalovačem tuků.
  3. S odpovědí částečně souhlasím. Nejzte ovoce večer. Ale nesouhlasím s tím banánem. I veliký banán totiž nemá více než 110 kalorií a spolehlivě vás zasytí. Kostka cukru má 24 kalorií, což je asi 4 kostek cukru (a cukr jsou prázdné kalorie, kdežto banán ne). Ani s tím džusem nesouhlasím. Průměrný litr pomerančového džusu má asi 60 kalorií, cola má 420 kalorií. Pokud ale někdo porovnával džus (nebo dokonce nějaký nektar) s colou light, tak má pravdu, ta má 0 kalorií.
  4. Pitomost. V soli je sodík a přemíra sodíku ve tkáních způsobuje, že se na něj váže voda a neodbouratelné bílkoviny. Vznikají otoky a zároveň se zvyšuje krevní tlak. Spotřeba sodíku by neměla překročit 3 gramy denně, což odpovídá 7,5 gramů kuchyňské soli denně. Sůl se ukládá v kloubech, tkáních, pórech pokožky, až na tu pokožku (kde se vypotí), je ukládání soli docela nebezpečné, protože zvápenatí a může vyvolat vážné poruchy funkce různých orgánů.
  5. Přebytek cukru v krvi není závislá pouze na příjemu cukru, je hlavně způsobena tím, že ke genetika a další neznámé faktory vedou ke zničení inzulínu. Jíst velké množství cukru (včt. bonbonů, sladkých limonád atd.) přispívají k nárůstu tělesné hmotnosti. Měli bychom jíst maximálně 60 g cukru denně. Ale je lepší si kávu sladit cukrem než sladidlem. Normální cukr tělo lépe odbourá než umělé sladilo.
  6. No, tak tohle nechám úplně bez komentáře, takovou blbost jsem ještě neslyšela a nemám ani chuť se k tomu vyjadřovat.
  7. Ano, červené barvivo lycopin jsou obsahem rajčat, která nás chrání před rakovinou. Lycopin je totiž nejsilnější antioxidant a chrání asi 10× silnějsi proti volným radikálům než Beta-Karoten.. Zde bych docela souhlasila, ať děti radějí jedí kečup než tatarku. Ale pokud by jedli syrová rajčata, tak udělají ještě lépe. Ale i zde pozor, není kečup jako kečup. Některé kečupy jsou plné éček a stabilizátorů. Pokud je na kečupu pouze éčko E160d, tak je to v pořádku, to je totiž právě to barvivo lycopin z rajčat.
  8. Zde také souhlasím částečně. Pokud jogurt, tak lépe bílý než ovocný. Když ovocný, tak ať je tam opravdu ovoce a ne barviva, éčka, stabilizátory. Zde bych doporučila, kupte si bílý jogurt a dejte si do něj čerstvé ovoce. Jogurt bude chutnější a budete vědět, co jste si tam dali.
  9. Tak bacha, košťálová zelenina chrání například močový měchýř před rakovinou. Za další zelenina dokáže velmi rychle zbavit tělo nebezpečných toxinů. Například takový špenát odplavuje volné radikály a díky kyselině listové chrání buňky před rakovinou. Ale zde opět. Existuje i na trhu koupená zelenina, která byla vypěstovaná někde u silně frekventované dálnice a ta naopak uškodí. To souhlasím.
  10. Konečně! Ano, to je pravda. Zdravý člověk může klidně konzumovat 3–4 vejce denně (tím je míněno včt. přidaných vajec do jiných jídel).
  11. Zde opět. Jaká čokoláda. Ano, 75–90% čokoláda (tím pádem hořká) je zdravá, ale ani zde jí nesmíme sníst tuny.
  12. Ano, souhlasím. Produkty light mají v sobě tolik různých barviv, stabilizátorů a umělého cukru, že tělo má opravdu co dělat, aby pak to svinstvo vůbec odbouralo – většinou se to tělu ani nikdy nepovede. Proto bychom měli tělu pomoci a alespoň 2× ročně nasadit očistnou kúru, aby se náš organismus vůbec vzpamatoval.
  13. Sýry jsou zdravé, určitě zdravější než leckterý salám. Ale i zde opět, jsou sýry a sýry. Některé hodně levné sýry, které jsou často nazývány light, mají v sobě tolik umělých přísad, že by si lidi měli opravdu raději sníst šunku (salám asi ne).
  14. Bingo, ano, to je pravda – úplně vše, co je zde napsané. Snídat! Určitě snídat!
  15. Ano, opět správně.
  16. Souhlasím částečně. Po páté nejíme tučná a těžko stravitelná jídla (brambůrky, čokoládu atd. nejíme před spaním vůbec). Protože pak se nám bude špatně spát nebo neusneme vůbec. A ani nechodíme spát s prázdným žaludkem, to se nám bude také špatně spát. Sníst ještě 2 hodiny před spaním bílý jogurt nebo zeleninový salát je určitě úplně v pořádku.

Další odpovědi
tuCZek

naprosto souhlasím ve všech bodech

Děda Louda

Ano.