dudu

Dětské hry šedesátých let?

Za mého mládí existovala řada her pro zvídavé kluky jako Merkur, Malý chemik a také – tuším, že Malý elektrikář.
Pokud jde o posledně jmenovanou pamatuji si, že jsem si díky jí vyhrál a vyzkoušel řadu dovedností a učil také morseovku. Obsahovala plochou baterii, dráty k propojení obvodů, nějaké vypínače, pár žároveček s objímkami, zvonek a motorek. V bezpečí se dala vyzkoušet různá napojení a možnosti. Je pravda, že hra byla hodně insperativní, takže jsem posléze potají vyzkoušel dobití velkého monočlánku přímo ze zásuvky a díky příznivým okolnostem tak jen vyhodil pojistky až na sloup.
Nemáte prosím vědomost, zda-li i dnes na trhu něco podobného existuje? Máme doma šestiletého všetečku, kterého by tato pomůcka určitě zaujala.

Nejlepší odpověď
led

Ano jestvujú také stavebnice, ale ich cena sa niekoľkonásobne zvýšila – neúmerne ich dôležitosti pre vývoj dieťaťa.
Príklad: funkčný model parného stroja v cene 40.-Kčs (1963) dnes stojí okolo 200.-€.
Pri prepočte na skutočný hrubý priemerný plat pred odvodmi v Bratislave(bez vládnych orgánov) (1100.-Kčs 1963) je to jednodenná mzda, dnes (600.-€)je to tretina mzdy
Doplňuji:
Súhlasím, že spomínať na nízke ceny detských a školských pomôcok dnes je len starecké spomínanie. Na druhej strane, chcela som poukázať na neúmernú zištnosť predajcov (nie výrobcov) pri hračkách a školských potrebách. Pritom ak sa začne už v detskom veku bádať a konštruovať, ľahšie nám bude rozvíjať technicko-vedecké povedomie mládeže.

Další odpovědi
hanulka11

dudu podívej se zde
http://www.sta­vebnice.org/ob­chod/stavebni­ce-voltik
je tu spousta i jiných …vybírej

http://www.sez­namzbozi.cz/e­lektronicke-stavebnice/

http://www.he­ureka.cz/?h[fraze]=Staveb­nice%20pro%20k­utily&m=f
u nás se také někdy něco podobného objeví ,je o ně dost zájem
Doplňuji:
Je to pravda ceny se zvýšily,ale to bychom nic nekoupili, kdybychom vzpomínali …co to stálo dříve

aramah

Na ty hry si pamatuji,bohužel jsem je nikde neviděla.Merkur se dá sehnat,ty ostatní nevím :(