pediatr

Dětská obezita – jak poznat obezitu?

Zajímá mne, podle čeho rodiče hodnotí, zda mají obézní dítě. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Děkuji předem za názory.

Odpovědi
houbín

podle konzultace s mým pediatrem

Pokud není výrazně kulatější (opravdu o hodně), než jeho vrstevníci, nemá cenu to řešit. Většina dětí z toho vyroste. U některých dětí se tělo zásobuje tuky, aby pak později mohlo pořádně vyrůst. :)

BMI se hojně používá pro určení obezity/podvýživy, ale je celkem k ničemu. Nezohledňuje další faktory, jako svalovou hmotu, věk, apod.

Pokud má člověk nějaké obavy, nejlepším řešením bude dětský lékař, který ho může popř. poslat k dietologovi.

mosoj

podle své představy jak má moje dítě vypadat

Kouknu a vidím.

Poklička

podle své představy jak má moje dítě vypadat

marci1

Myslím si, že jako dětský lékař a odborník na obezitu s tím máte jistě bohaté zkušenosti. Promiňte, ale mě Vaše otázka připadá jako reklama. ☹

pediatr

Jedna věc je, co si myslím já a jiná, co si myslí běžná veřejnost. Mě právě zajímá, jak na to nahlížejí rodiče dětí. Základní problém je, že se dětská obezita řeší pozdě a tedy neúspěšně. Podle mne je problém právě v časné detekci a proto chci tuto věc propagovat všemi způsoby.

iceT

Podle mě jsou u dětí BMI tabulky na prd,rodič snad vlastníma očima vidí,jestli je děcko normální nebo s nadváhou.Taky jistě ví co dítě jí a jak často,snad nejlépe by poradil pediatr,když je ten odborník na děti.

pediatr

Určitě nelze souhlasit. Hodnocení BMI je nejrozumnější postup, dojem rodičů rozhodně nestačí. A hlavně – ve věku 5–6 let je vizuální dojem zavádějící a podcení dítě, které už je na jasné trajektorii k obezitě, která bude zjevná v pozdějším věku, ale bohužel už hůře řešitelná.